Гроздобер тегли за украсување

Гроздобер тегли за украсување

Навистина сакаме да правиме ваков вид занаети. За ова избравме две стаклени тегли со различна големина и ги украсивме во гроздобер стил. За ова ги насликавме со спреј и потоа додадовме некои детали со пенкало за обележување. Resultе ви се допадне неговиот резултат!

Материјалите што ги користев за кактусот:

 • Големи стаклени тегли за рециклирање
 • Црна боја за прскање.
 • Бакарна боја спреј.
 • Пенкало со бело обележување.
 • Маркер за обележување злато.
 • Декоративно јаже во две различни бои или текстури.
 • Парче бел картон за изработка на етикети.
 • Ракавица од латекс.
 • Списание или весник.
 • Налепница хартија за печатење.
 • Хартија за трасирање.
 • Фолио за печатење на име.
 • Пенкало.
 • Памук натопен со алкохол.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Еден од чамците со кои го сликаме спреј за црна бојаНа Ставив списание или весник на масата и ставив ракавица на раката каде што ќе го држам шишето. Со другата рака го сликам чамецот. Го ставаме исправено на масата и оставаме да се исуши.

Гроздобер тегли за украсување

Втор чекор:

Ние поставуваме кориците на хартиите и исто така прскајте со спреј во боја на бакар врз нив. Оставаме да се исуши и доколку е потребно даваме уште еден слој боја.

Гроздобер тегли за украсување

Трет чекор:

Ние печатиме на хартија збор или име со гроздобер облик за да може да се следи на бродот. Поставуваме трага помеѓу чамецот и хартијата и го прикажуваме името со пенкало, така што ќе се трасира.

Гроздобер тегли за украсување

Четврти чекор:

Со бел маркер означување одиме околу зборот и пополнуваме или ги сликаме буквите внатре. Зборот ќе треба да се прегледа со маркерот неколку пати за да биде добро дефиниран.

Петти чекор:

Ние сече етикета и со дупката за дупка правиме дупка да може да го обеси. Со друг секач за матрица можеме да направиме цртеж на срце. Земаме еден декоративно јаже Ние ја украсуваме устата на теглата, ќе го поставиме јажето што е можно пониско за да може капакот да се постави подоцна. Да не заборавиме да поставиме ознаката помеѓу жиците и завршете со правење неколку јазли и правење јамка.

Чекор шест:

Ние ја печатиме формата на срцето на лист со налепници. Го отсекуваме и лепиме срцето во чамецотНа Го ставаме тенџерето на весник и со ракавица. Сето тоа го бојадисуваме со црн спреј без да оставите некое катче без боја. Го ставаме тенџерето исправено и оставаме да се исуши.

Седми чекор:

Кога ќе се исуши можеме да ја отстраниме налепницата. Ако имаме траги од лепак ќе ги отстраниме со памук импрегнирани со алкохол.

Осми чекор:

Ние сликаме или украсуваме со точки работ на срцето. Ние ќе го сториме тоа со пенкало за обележување во златна боја. Го земаме јажето и исто така ќе го заобиколиме неколку пати околу устата на теглата. Завршуваме со правење јазол и убав лак.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.