Ева момче и девојче гумени обележувачи

обележувач на гума ева

Обележувачи на ева или пена гума Тие се одлични за приближување на децата до светот на читањето. Тие можат да бидат направени од вашите омилени ликови.

Овој пат ќе ве научам како да ги направите ова момче и девојче кои можат да бидат протагонисти на која било приказна.

Материјали за изработка на обележувачи

 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Пиштол за лепак или топол лепак
 • Дрвени стапчиња во боја
 • Подвижни очи
 • Постојани маркери
 • Кружен предмет или компас со дијаметар од 6 см
 • Ева гумени удари
 • Руменило и памук или црвена креда
 • Бела акрилна боја и стапче за ражен или шил.
 • Лудо чипови, копчиња или нешто за украсување

Процес за изработка на обележувачот

Користење на компас или кружен предмет исечете два круга со дијаметар од 6 смили во боја на месо и во боја што најмногу ви се допаѓа за косата на нашето момче или девојче.

обележувач на гума ева

Исечете ја фризурата во темниот круг дека најмногу сакате за вашиот карактер.

обележувач на гума ева

Со удар во круг или со рака ако немаш, направете два круга што ќе бидат ушите.

обележувач на гума ева

Залепете се во лице коса и уши.

обележувач на гума ева

Додадете ги подвижните очиМожете да ги користите во големина што ви се допаѓа најмногу, но кои се пропорционални на лицето.

обележувач на гума ева

Со фин врв црн постојан маркер направете детали за лицето: трепки, нос и уста. Додадете малку руж со сенка за очи и памук или црвена креда.

обележувач-гума-ева9

Со бела акрилна боја ставете неколку пеги на образите и можете да и дадете некоја сенка во косата.

обележувач на гума ева

Создадете две срца со гумен удар ева и подгответе го стапот од бојата што најмногу ви се допаѓа.

обележувач на гума ева

Залепете ги срцата на стапот како што покажува фотографијата.

обележувач на гума ева

На стапот стави некои детали како копчиња, украси или како што сум направил, лудо чипови.

обележувач на гума ева

Конечно, на врвот на срцата и ќе имате завршена обележувач.

обележувач на гума ева

Можете исто така да направите модел за девојчиња како овој, но можете да си играте со дизајните.

обележувач на гума ева

Изгледа толку убаво.

обележувач на гума ева

И еве го резултатот на денешниот занает. Се надевам дека ви се допадна и ако ви се допаѓа, не заборавајте да ми испратите фотографија преку која било од моите социјални мрежи.

обележувач на гума ева

Оставете ја вашата фантазија да лета и создадете многу карактери од бајките и фантазијата.

Се гледаме на следната идеја. Чао!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.