Дајте пари на оригинален начин, користејќи ја техниката оригами.

Дајте пари на оригинален начин, користејќи ја техниката оригами. Денес сакам да ви покажам различен, оригинален и лесен подарок за правење. Понекогаш со нашите деца достигнуваат тешка возраст и не знаеме што да дадеме, тие претпочитаат пари, но е малку студено. На овој начин можеме да ги изненадиме, заменувајќи ја хартијата со банкнота и користејќи ја техниката оригами ќе направиме пеперутка и ќе имаме подарок што сигурно ќе ги изненади.

Материјали:

 • Банкноти
 • Грипер.
 • Wireица

Процес:

 • Прво размислете за количината на dinero што сакате да подарите, можете да користите различни сметки или да направите неколку пеперутки.
 • Земете билет и преклопете на половина низ најтесниот дел.

 • Направете двојки како да е хармоника, започнува од едната страна и продолжува од другата.
 • La фаќач тоа ќе ви помогне да ја задржите оваа форма.

 • Продолжете со другиот билет, преклопете на половина, овој пат за својот најдолг дел, како што е на сликата.
 • Отворете го билетот повторно за преклопете ги четирите агли кон имагинарната линија што ја обележавме со преклопот, видете ја фотографијата.

 • Врати се на преклопете го центарот и со аглите навнатре.
 • Следниот чекор што мора да го следите е да го направите повторно мали набори како и со првата сметка, прво едната половина и продолжува на другата.

 • Можете стегач ако она што го сакате е да ја извршите оваа операција неколку пати за да направите повеќе пеперутки.
 • Quita клиповите за хартија и ги составивме вака, видете слика.

 • Со жица, ги спојуваме двете сметки низ центарот, свртувајќи се неколку пати за да ги задржи.
 • Облици до крилјата со преклопување и отворање на наборите, видете ја фотографијата.

Ставете ја пеперутката во кутија и врзете лак и ќе имате подготвен различен и оригинален подарок, Сигурен сум дека неговиот сопственик ќе го цени тоа.

Може да направите и на кој било друг начин ако сакате подарокот да биде за момче, зависи од вас!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.