Декоративна помпон со сламки (за помалку од 10 минути)

како да се направи помпон или топка со сламки

Занаетот што ви го донесов денес е многу едноставен и лесен за изведување. Пом пом направен од пластични сламки. Декоративен занает, и идеален, и за забави, или ако е направен во една боја (на пример, црвена) дури и за украсување на Божиќ или на која било друга забава. Многу е едноставен и лесен за правење, ќе ви одземе многу малку време, за 5 или 10 минути може да имате слична помпа. Дури и ако имате деца, можете да го направите овој занает со кој сигурно ќе го сакаат, во оние моменти на здодевност што толку често ги зема.

Јас ти покажувам како го сторив тоа за да можеш (или можеш) да направиш таков каков што е!

материјали за правење пом-пом со пластични сламки

Материјали

 • Најлонски кабелски врски
 • Пластични сламки во боја
 • Теми за шиење
 • Тијарес

Proceso

брзи занаети со сламки

 1. При сечење на сламките, исечете ги на флексибилниот дел. Оставање на целиот издолжен дел, како што можете да видите на фотографијата.
 2. Откако ќе завршите, фатете една од најлонските врски со патент.
 3. Соберете ги сите заедно, обидувајќи се да немате никакво држење, и завиткајте ја прирабницата околу неа да ги врзува сламките.

Занаети што треба да се прават со деца

 1. Затегнете ја најлонската вратоврска, колку што е можно можеш ли, тогаш тоа ќе го олесни следниов процес. Почетокот на оваа задача можете да му го препуштите на малиот помошник што го имате, но на крајот, само што успеавте како што треба. Колку повеќе го стиснете, толку подобро. (Трик: Стиснете ги сламките со прстите, а потоа полесно ќе ја затегнете палката за патентите)
 2. Одделете ги врвовите на сламките, свиткај ги колку што можеш и кога ќе се исправи, тие ќе ја дадат таа свртена и кружна форма што ќе ти ја покажам на втората слика.
 3. Исечете парче предиво, и конечно врзете го на центарот. И со тоа ќе биде подготвен да го стави како украс!

Ако ви се допадна овој занает, не заборавајте да се претплатите за да продолжите да ги примате вестите што ги објавуваме!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.