Детски занает: Направете своја кинеска капа

кинеска капа

Дали имате на повидок забава по костуми? Дали би сакале да се облекувате во ориентал? Со овие едноставни чекори можете да научите да градите свои кинеска капа. Seeе видите колку е лесно!

Добрата работа кај овој занает е тоа тоа е многу економично и исто така многу брзо да сториме, така што за само неколку минути ќе ја имаме нашата кинеска капа подготвена за карневали или за кој било друг празник во кој ќе се облечеме со нешто ориентално со теми.

За да не се вклучиме, ќе видиме чекор по чекор како да ја направиме кинеската капа:

Материјали за правење кинеска капа

За да ја направиме кинеската капа ќе ни бидат потребни следниве материјали:

 • Ламиниран картон.
 • Течен силикон.
 • Сатенска лента.
 • Тијарес
 • Правило

Ако не најдете кој било од овие материјали, можете да користите други што се еднакво валидни за целите на занаетот. Картонот не треба да се ламинира и ако немате течен силикон, можете да користите било кое друго лепило.

украсете капа
Поврзана статија:
Самостојна капа од пердуви

Чекор по чекор да направите кинеска капа

За почеток, со помош на возрасно лице да ни помогне да пресечеме круг од околу 60 см во дијаметар на картон.

Потоа ќе повлечеме линија од работ на кругот кон центарот, следејќи го неговиот радиус, па ќе го користиме правилото за помош.

На оваа линија ќе сечеме со ножиците и секоја страна што ќе се исече ќе се поправи со течен силикон. Она што треба да направите за да ја добиете шапката е широк конус со исечен раб на страните.

Потоа ќе ја земеме сатенската лента и со неа ќе направиме плетенка и ќе ја залепиме во центарот на шапката, а ако сакаме можеме да додадеме и лак на крајот од плетенката, како уште еден украсен додаток. И тоа е тоа! Веќе имате автентичен ориентална капа!

Сега можете да го декорирате како што сакате да го оставите тотално персонализиран и по ваш вкус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.