Како да направите детски овци од Фимо или полимерна глина

Во ова туториал Јас ве учам како да направите еден детски овци со Фимо o полимерна глина. Многу е слатко! Совршен за детската соба, па дури и како подарок за секоја пригода.

Материјали

Како што веќе прочитавте, детски овци се прави со Фимо o полимерна глина. Еве ги colores Јас се користи за тоа:

  • Rosa
  • Месо
  • Бланко
  • Црна

Чекор по чекор

Да почнеме да го правиме тоа детски овци од страна на Cabeza. Направете бела топка, израмнете ја со дланката и со ножот направете неколку ознаки по должината на работ на горниот дел, ова ќе ги симулира кадрици на овчата волна.

Да го сториме тоа лице Треба да земете парче боја на месо, да направите топче и да го исушите многу додека не стане многу рамно и да го залепите на главата на овците, малку пониско од центарот.

Со нож направете две марки каде што уста, како да е превртена В. Направете две дупки за да ја ставите очи, кои ќе бидат две црни топки.

Да ги направам уши, кои имаат две бои, прво мора да користите бело. Од две топчиња, завиткајте ги секоја од едната страна, а кога тој дел ќе се изостри, превртете ја од другата страна, па ќе создадете нешто како лимон. Израмнете го со дланката и положете го на масата за да го направите следниот чекор.

Делот во ушите ќе го направиме со глина во боја на месо, а процесот ќе биде ист како и за белиот дел. Лепете една врз друга и сега можете да ги ставите на главата на овцата, малку притискајќи ги краевите за да ги соберете нежно.

Можете да направите а лазо да се стави на главата. Ви оставам два начина да го направите тоа со глина во упатство што го напишав многу одамна и сигурно ќе биде корисно за ова и за многу работни места: Два начина да направите лакови од Фимо или полимерна глина.

Да го сториме тело ви треба розова топка, превртете ја со дланката од едната страна за да создадете капка и лепете ја главата на врвот на капката.

 За рацете направете две бели топчиња и превртете ги напред и назад додека не се истегнат малку и залепете ги на страните на телото.

И само Пити, сторете го истото како и со рацете, но пред да ги додадете, израмнете ги малку. Сега можете да ги залепите на предниот дел од телото, како овците да седат.

Itе го завршиш и ова е резултат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.