Како да направите детска слика користејќи акварели и картон

Детски слики Тие се многу корисни за украсување на кој било агол од собата на најмалите. Во овој пост ќе ви покажам како да направите еден многу брз и ефтин со рециклирање картон.

Материјали за изработка на детско сликарство

 • Картон
 • Бел картон
 • Лепак, лепак или двострана лента
 • Тијарес
 • Акварели
 • Постојани маркери
 • Четка и вода
 • Обоена ева гума
 • Апарати за пирсинг на срце и пеперутки

Постапка за составување на детска табела

 • Првото нешто е да се земе а картонска кутија големината што сакате да ја направите сликата. Мојот е половина лист хартија.
 • Земете го Бел картон и нанесете лепак на картонот. Придружете се на двете парчиња.

 • Исечете го агли оставајќи некои 3 мм странично за да избегнеме да бидат видени подоцна кога ќе ги покриеме.
 • Нанесете двострана лента или лепак и лепете ги јазичињата навнатре.
 • Направете го истото на четирите јазичиња и на крај залепете парче бел картон ако сакате да го покриете картонот.

 • Ајде сега нацртај го пределот користејќи акварели.
 • Toе започнам со тоа некои дрвја многу светло со кафеава боја.
 • Потоа ќе направам некои детали со потемна кафеава боја на гранките и стеблата.

 • Да ја завршам позадината што ќе ја нацртам некои лисја со две нијанси на зелена боја.

 • Сега ќе го направам тоа возеј зајаче тоа ќе влезе во нашата кутија.
 • Исечете ги сите парчиња што ги гледате на фотографијата.
 • Прво ќе одам да јавам уши а потоа ќе ги залепам на главата.
 • Тогаш Муцката.

 • На врвот на муцката ќе ставам носот што ќе биде црно срце направено од ева гума.
 • Сега е ред на телото, лепење на белиот дел на врвот на стомакот.
 • И тогаш ќе се држиме до страните рацете.

 • Треба да ги обедините двата дела, главата и телото.
 • Со маркери ќе ги направам деталите на лицето: очи, заби и образи.

 • Откако ќе заврши деталите на лицето, Јас ќе го залепам на врвот на пејзажот и сега две пеперутки со дупка.

 • Foldе ги свиткам пеперутките на половина за да изгледаат како да летаат и тоа е тоа.
 • Ја завршивме нашата совршена детска слика за да ја поставиме каде било во вашата куќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.