Дизајнирајте свој мобилен телефон со пеперутка

Мобилна хартиена пеперутка

Willе научиме да направиме мобилен телефон со пеперутка направен на многу лесен и забавен начин. Направен е со украсна хартија и исто така лесен за набавка бидејќи имаме голема побарувачка за овој вид хартија наречена scrapbooking. Ние исто така ќе ја користиме техниката оригами во овој случај.

Следењето на чекорите нема да ви биде тешко да го направите со деца и бидејќи тие се многу убави и украсни, можеме да ги користиме како декоративен дел, како што е случајот со овој мобилен телефон. Знаејќи како да правиме пеперутки, можеме да создадеме бесконечни бои со други различни украсни хартии и исто така можеме да ги додадеме во структурата што ја сакаме.

Чекор по чекор на ова упатство може да го видите на следното видео:

Ова се материјалите што ги користев:

 • Декоративна хартија, користев мерки од 15cm x 15cm. Користев 8 единици
 • Тијарес
 • Лепак-силикон
 • Нишка од типот на линија
 • Мали coloredвонџии во боја
 • Декоративно јаже
 • Нешто остро да се направи дупка во пеперутката
 • Мали пинцети или нешто слично за да ја држите хартијата
 • Два кружни стапчиња со иста големина од околу 30 или 40 см
 • Две декоративни клипки ако е можно

Прв чекор:

Ние преклопуваме хартијата од сите агли како бренд на фотографијата. Ние мора да сториме две последователни набори исто така, гледајќи ги другите фотографии.

Во случај да има сомнеж, еве уште две фотографии кои покажуваат како треба да изгледа.

Втор чекор:

Триаголникот што го формиравме ние преклопуваме на половина и го избираме долниот дел што е отворен за да погледнеме во еден од неговите агли, затоа што ќе го направиме тоа исечете го, правејќи го форма круг.

Трет чекор:

Го отвораме малиот триаголник каде што го направивме исечокот. Сега имаме уште еден поголем триаголник каде треба да избереме едно од агли и преклопете го внатре. Ние го правиме истото со друг агол.

Четврти чекор:

Ја превртуваме хартијата и ние се свртиме во аголот на врвот на триаголникот. Ова преклопување ќе ни помогне да преклопете целосно триаголникот и така обликувајте ја пеперутката.

Кога го правите преклопот и го правите со прилично крута хартија, аголот нема да се фати со делот што треба да се закачи, па додаваме малку лепак и ние го држиме со a мала стегалка.

Петти чекор:

Ние правиме дупка во централниот дел на грбот на пеперугата. Passе ја поминеме линијата на линија и во долниот дел на наведената пеперутка ќе ја затвориме со a украсен штракаат. Го јазуваме ellвончето, сакам да врзам до три јазли.

Чекор шест:

Ние го мериме парчето конец што сакаме да го оставиме долго од пеперугата до стапот каде што ќе виси. Помеѓу конецот што го имам јазол уште едно вонче. Ја закопчуваме конецот во делот од стапчето на мобилниот и ставаме друг штракаат така што е украсен.

Седми чекор:

Ние земаме парче јаже дека мора да се врземе за стапот на мобилниот. Мора да биде доследно доволно во должина за да го врзува на стапчето на другиот мобилен тоа ќе оди на врвот.

Осми чекор:

Овој чекор е веќе заклучок за целата работа, која мора да ја завршиме. Сигурно сме направиле и сместиле сите пеперутки на мобилните стапчиња. Вкупно имам направено осум. Во делот од конецот покрај дрвениот стап, каде што сум ги врзал јазлите, додадов малку лепак-силикон така што е фиксиран и не се движи. Јас исто така поставив палец во јазолот дел од јажето каде што мора да биде фиксиран за да се држи мобилниот. Пред да го поставите палецот, проверете дали сè е рамно кога ќе ја подигнете целата конструкција. И за да завршите, треба да замените уште едно парче јаже на горниот столб за да можете да го обесувате каде сакате.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.