Дожд стап

Дожд стап

Оваа цевка е формирана за да се пресоздаде звукот на дождот. Со картонска цевка што можеме да ја рециклираме, мора да ја обоиме и да додадеме жица и семиња за да звучи толку пријатно. Осмелете се да го направите што е можно поголем, така што неговиот звук ќе трае многу подолго.

Во овој занает учиме како да го направиме тоа во едноставна и со материјали од прва рака. Покрај тоа, направено е и демонстративно видео за да не пропуштите ниту еден нејзин чекор. Се надевам дека Ви се допаѓа.

Материјалите што ги користев се:

 • 1 долга картонска цевка
 • Црвена акрилна боја
 • Парче жолт или бел картон
 • Парче кафеава хартија
 • Црвена и бела нишка
 • Волна во сина боја
 • Светло сина тенка јаже
 • Wireица долга околу еден метар, лесна за виткање
 • Фолија
 • Топол силикон и неговиот силикон
 • Четка за боја
 • Тијарес
 • Нешто да се направат кругови (широк чаша)
 • Молив
 • Ориз и леќа, две мали грстови

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ја насликаме цевката акрилна боја црвено и оставете го да се исуши.

Дожд стап

Втор чекор:

Во парчето од кафеава хартија правиме два круга. Тие треба да се направат многу поголеми од дијаметарот на кругот на цевката. Може да се направи со компас, но во мојот случај ги нацртав со помош на чаша. Потоа ќе ги исечеме круговите.

Дожд стап

Трет чекор:

Ние правиме два картонски кругаЗа ова го земаме како образец кругот на истата цевка, обележувајќи го на картонот. Во моментот на сечење, ќе го направиме сантиметар и пол од кругот, односно, правејќи го многу поголем. Кога ќе го завршиме тоа, ќе сториме некои мали исечоци на краевите и околу кругот, ќе има мали јазичиња што ќе ни помогнат да го залепиме кругот многу подобро.

Четврти чекор:

Го земаме тој картонски круг и ќе го залепиме на крајот од цевката од картон. Табулаторите што ги исековме ќе ни го олеснат да го залепиме кругот. Овој картон ќе служи како приклучок за еден од краевите на цевката.

Дожд стап

Петти чекор:

Одиме оди ликвидација на жицата да го стави подоцна во внатрешноста на цевката. Calcе пресметаме да го тркаламе што е можно подолго, така што ќе се вклопи од почеток до крај. Подоцна ќе го засукаме со алуминиумска фолија да се згусне жицата. Оваа форма ќе ни помогне така што кога ќе ги ставиме семето тешко ќе падне кога ќе го поместиме стапот од горе надолу. Ние ја ставаме жичаната конструкција во внатрешноста на цевката и ги ставаме семето. Воведуваме околу две мали грстови.

Чекор шест:

Ние го покриваме другиот крај на цевката со другото парче картон и на ист начин како и порано. Ние ги украсуваме краевите на цевката со кругови од кафеава хартија. Малку ги брчкиме краевите така што изгледа убаво и го лепиме со силиконот.

Дожд стап

Седми чекор:

Кога ќе ги имаме краевите украсени со хартија, ќе ги направиме закачете ги украсните жици. Willе ги поставиме и врзуваме по редоследот што го сакаме и за да не мрднат што можеме да им дадеме точка на силикон. Сега треба само да тестираме како ни звучи стапчето за дожд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.