Домашна загатка што треба да ја направите со деца

Покрај тоа што е едноставен, овој занает е многу забавен и може да биде многу добар сè додека вложувате напор во него. Децата ќе научат да ја набудуваат и да ја пронајдат формата откако ќе ја отстранат. Целта е таа да биде едноставна загатка, особено ако е наменета за мали деца, но за постарите деца може да ги комплицира работите и да ги отежнува.

Инструкциите се индикативни, ако мислите дека додека работите занает претпочитате да направите промена, не двоумете се да го направите тоа! Важно е да се чувствувате пријатно додека напредувате во занаетчиството.

Што ти треба за занаетчиството

 • 1 картонска фолија со големина
 • 1 рачно изработен или печатен цртеж
 • Бои
 • 1 лепак
 • 1 пенкало за обележување

Како се прави занаетчиството

За извршување на овој занает е важно цртежот што се користи да им се допадне на децата. Можете да нацртате слика и да ја насликате на празна хартија или да отпечатите некаков лик или некој вид цртеж што го сакаат децата и го сликаат.

Во овој случај, отпечативме медуза што децата ја насликаа и украсија по свој вкус. Откако беше насликан и Декорацијата е залепена на картонот и вишокот на материјали е отсечен.

Потоа, на задната страна, со маркер направете линии според тоа како сакате да ви биде сложувалката. Како што ги гледате на нашите слики оние што ние Ги ставивме прилично едноставни бидејќи станува збор за загатка наменета за мали деца.

Откако ќе ги завршите пополнетите, само ќе треба да ги исечете, И ќе имате подготвена загатка децата да започнат да играат! Покрај тоа, оваа загатка ќе им се допадне на децата особено затоа што тие самите ќе ја создадат и ќе го разберат процесот на производство што се користи за создавање на загатките.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.