Дрвен авион за правење со деца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме овој curубопитен дрвен авион, совршен за правење со деца во кое било време бидејќи многу материјали не се потребни и тоа е многу едноставно да се направи.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот дрвен авион

 • Две дрвени штипки за облека
 • Две занаетчиски стапчиња
 • Дрво топче
 • Дрвениот лепак, што и да имате дома, може да биде и топол силикон, иако белиот лепак или слично е подобро да се користи со деца.
 • Темпера (опционално)

Рацете на занает

 1. Прво на сите ние ќе расклопете една од стегите. За да добиете поубава завршница, можете да го изшкуркате делот од дебеломерот што не е исправен за да ја намалите дебелината на дебеломер. Иако ова не е потребно за да го имаме нашиот дрвен авион.

 1. Ние лепиме еден од занаетчиските стапчиња на стегачот што е сè уште монтирано, како кон средината на дебеломер. Го лепиме другиот стап на занаети во иста позиција и висина како и претходната, но од другата страна на стегите. Добро притискаме неколку секунди за да се залепи добро.

 1. Лепиме едно од парчињата на расклопениот дебеломер на едниот крај од целата стегалка како опашка од авион.

 1. Во средината на мазниот дел од другото парче расклопен дебеломер ќе го направиме ставете ја дрвената топка за да ја добиете пропелерот и залепете го на телото на авионот што веќе го имаме.

 1. Авионот ќе беше готов, но можете да го декорирате со налепници, со темпера или други видови на бои за занаети од дрво.

И подготвени! Веќе имаме многу едноставно да се направи дрвен авион, совршен за украсување или играње со него.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.