Дрвен штанд за обетки

Дрвен штанд за обетки

Со малку генијалност можеме да го создадеме овој прекрасен штанд за обесени обетки. Потребен ни е дрвен штанд, стап и неколку дрвени штипки за облека на кои можеме да им дадеме креативен шмек. Theе ги обоиме стапот и пинцетите во бела боја за да му дадеме гроздобер допир, а потоа со неколку метални обележувачи можете да направите многу едноставни и оригинални цртежи. Можете да го видите нашето видео каде што објаснуваме чекор по чекор како да го направите овој занает.

Материјалите што ги користев се:

 • Тркалезна дрвена потпора околу 10-12 см (во мојот случај ја најдов во чаршија)
 • Дрвен стап долг околу 30 см
 • 4-6 дрвени штипки за облека
 • Бела акрилна боја
 • Четка
 • Златни и сребрени маркери во боја
 • Топол силикон и пиштол
 • Шрафцигер со кружен врв што одговара на дебелината на стапот
 • Чекан

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ги земаме стапот и пинцетите и започнавме да ги сликаме со нашата акрилна боја. Paintе сликаме на делови, можеме да го насликаме стапот од едната страна и потоа да го положиме да се исуши. Со пинцетите го правиме истото, насликаме дел и оставаме да одмори. Кога сите парчиња се исушат, ги превртуваме и ги насликаме деловите што недостасуваат. Оставаме да се исуши.

Дрвен штанд за обетки

Втор чекор:

Со пинцетите многу суви, почнуваме да ги правиме нашите цртежи со златен и сребрен маркер. Можеме да правиме цртежи како што сакаме и по наш вкус. Во мојот случај, јас направив форми на стрела, форми на шила, точки, ленти ...

Трет чекор:

На нашата дрвена основа ја правиме дупката за да го ставиме стапот. Јас го направив тоа со домашни алатки што беа корисни за тоа, што се чекан и шрафцигер со кружен врв. Ако имате нешто попрактично да го сторите тоа, можете да направите без овие алатки. Го ставив врвот на шрафцигерот во центарот на држачот и го удрив со чеканот, така што дупката да се формира. Можете да направите неколку вртења, така што дупката е добро формирана и проверуваме дали стапот влегува во дупката. Ако ни одговараше, можеме ставете капка силикон во дупката и залепете го стапот. Го оставаме да се исуши пред да ги поставиме пинцетите.

Четврти чекор:

Сега можеме да ги поставиме нашите стеги. Во мојот случај тие беа во можност да се држат себеси, но ако во вашиот случај не држат, можете да ги поправите со малку врел силикон. Со веќе направената структура можете да ги поставите обетките.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.