Свеќници со рециклирани лименки

Свеќници со рециклирани лименки

Со неколку едноставни конзерви што ги имаме во нашата кујна и кои повеќе не ги користиме, можеме повторно да ги искористиме и рециклираме за да направиме прекрасни држачи за свеќи со малку повеќе од едноставно јаже. Во овој занает лименките се завиткани со јаже од јута и тој е залепен со топол силикон. За да не бидат толку едноставни за гледање, ги украсивме со помпон што можеме да го направиме и рачно и со лента помпони што не е тешко да се најде. Одете напред, ако сакате да знаете како се прави овој занает со сите видови детали. Проверете го видеото што го подготвивме на линкот подолу.

Материјалите што ги користев се:

 • Малку висока алуминиумска конзерва
 • Ниска алуминиумска конзерва
 • Светло-кафеава јаже од јута
 • Јаже јаже малку потенок во сино
 • Помпон направен од густа нишка (можете да видите овде како да го направиме тоа)
 • Некое предиво или предиво од портокалово и розово
 • Лента од беж помпони
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Со светло-кафеава јаже од јута, да одиме лепејќи го околу нашата конзерва со топол силикон. Започнуваме со ставање топче на работ на конзервата и ќе го поставиме крајот на јажето надолу, и веќе го истегнуваме јажето надесно, до делот каде што е силиконот. Ние полека го истураме силиконот и го лепиме јажето. Најдобро е да се направи на овој начин, бидејќи силиконот брзо се суши.

Свеќници со рециклирани лименки

Втор чекор:

Во вториот свиок на нашето јаже го ставаме обесениот дел од помпон. Willе го скриеме од задниот дел и ќе продолжиме со јажето околу бродот. За да не не вознемирува ресната, ја ставаме нагоре и продолжуваме со лепење на јажето.

Свеќници со рециклирани лименки

Трет чекор:

Ние ќе дадеме се врти и лепење на јажето во чамецот до крајот. Ако забележиме дека ресната е предолга, ја сечеме, како што се случи во мојот случај.

Четврти чекор:

Со втората може да имаме, го правиме истиот чекор. Земаме јаже од јута и даваме се врти околу бродот.

Свеќници со рециклирани лименки

Петти чекор:

Кога ќе поминеме повеќе од половина од бродот, правиме пауза и започнуваме ветете малку предиво преку јажето. Во мојот случај избрав густа розова нишка и кружев додека не достигнав два сантиметри во должина. Кога ќе завршиме, продолжуваме да го навиваме јажето, правиме уште неколку врти и потоа повторно правиме пауза.

Свеќници со рециклирани лименки

Чекор шест:

Ставивме уште малку нишка, но во мојот случај избрав фина портокалова волна. Ние секогаш ќе го правиме тоа така што ќе биде на предната или предната страна на конзервата. Ние го правиме истото, навиваме на јажето додека не достигнеме уште два сантиметри и потоа продолжуваме да го навиваме јажето до крајот на бродот.

Свеќници со рециклирани лименки

Седми чекор:

По лепењето на целото јаже, завршуваме и сечеме со ножиците целиот вишок дел од конците кои го нарушуваат погледот. Ја земаме нашата лента за помпон и ја лепиме со силиконот на врвот на конзервата. Неговиот крај го завршивме добро во задниот дел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.