Како да направите држачи за конуси од стиропор

капакот на држачот на свеќи

Во ова туториал Willе ве научам како да креирате некои свеќарник со шишарки од стиропор o полистирен. Тие се совршени за поддршка на долги свеќи, но можете да поставите што сакате. Имате многу можности да ги дизајнирате.

Материјали

Да се ​​направи свеќарник ќе ви требаат следниве материјали:

 • Конуси од стиропор или стиропор
 • Секач
 • 3Д или димензионално сликарство
 • Акрилна боја
 • Керамички, сјаен или релјефен лак
 • Четки
 • Свеќа

Чекор по чекор

Да се ​​создаде свеќарник со конуси од полистирен прво ќе ви требаат конус од стиропор и секач. Needе треба да го отсечете врвот на конусот за да го напуштите горниот рамен. Таму ќе мора да направите дупка каде што ќе биде поставена свеќата.

За да го насликате држачот за свеќи, креирајте линии со 3д сликарство o димензионални, оставете ги да се исушат и насликајте ги дупките со акрилик. Кога бојата е целосно сува, нанесете ја лак за сјаен ефект.

Погледнете го следново видео-упатство каде детално го објаснувам секој од тие чекори и истовремено можете да го видите процес на елаборација.

Гледате дека е навистина лесно и најзабавно е создавањето на дизајнот на вашиот држач за свеќи.

Ајде да го прегледаме чекори така што нема сомнеж:

 1. Исечете го врвот на конусот од стиропор со помошн нож, оставајќи го горниот дел мазен.
 2. Со мал секач или занаетчиски скалпел, направете дупка во таа основа што штотуку ја создадовте со големина на свеќата, за подоцна да ја поставите таму.
 3. Со 3D или димензионално сликање, креирајте го дизајнот со цртање линии. Можете да ги направите како што сакате, дури и да нацртате нешто специфично, како што се цвеќиња или мандали.
 4. Кога цртежот е сув, обојте ги дупките со акрилни бои и оставете ја бојата повторно целосно да се исуши.
 5. Нанесете густ слој или два керамички, сјајни или релјефни лакови за да му дадете витраж.

свеќарник

И кога имате сув лак, тој ќе биде подготвен да ја поставите вашата свеќа и да декорирате каде сакате.

држач за свеќи од полистирен

Пробајте различни комбинации на бои и различни цртежи со 3Д сликарство, и ќе добиете илјадници различни дизајни.

држачи за свеќи во боја


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.