Држач за свеќи со лушпи од ф'стаци

Здраво на сите! Во денешниот занает ви донесуваме оригинален начин да користите лушпи од ф'стаци. Да, добро слушнавте, за ф'стаци. Одиме да направете држач за свеќи со лушпи од ф'стаци. 

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот држач за свеќи

 • Школки од ф'стаци, толку повеќе, толку е поголем носителот на свеќа.
 • Силен лепак како топол силикон.
 • За основата на држачот за свеќи ќе користиме круг од материјал што го имаме дома, како картон.
 • Ножици
 • Спреј за бојадисување ако сакаме да го насликаме држачот на свеќа
 • Свеќа

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе сториме е да ги зачуваме сите лушпи од фстаци што ги имаме, исто така можете да ги излупите ф'стаците и да ги чувате во брод за да ги јадат во некое друго време. Ние ќе ги исчистиме школките потопувајќи ги во вода со малку сапун. Turnе ги свртиме ф'стаците и ќе ги ставиме во сито за да ја отстраниме водата. Wellе ги исплакнеме добро, нека се исушат и ќе бидат подготвени за занаетчиството.
 2. Cutе исечеме круг од картон, ева гума или материјалот што го избравме.
 3. Putе ја ставиме свеќата во центарот на кругот и ќе го обележиме прегледот да се биде малку дарежлив.

 1. Полека Stickе ги залепиме ф'стаците што прават кругови околу ознаката на свеќата. Како што се приближуваме до надворешниот раб, малку ќе ги превртиме лушпите од фстаци, така што тие ќе имаат повеќе цветна форма.

 1. Откако ќе се исуши држачот на свеќа, можеме да го обоиме со спреј или да го оставиме со боја на ф'стаци. 
 2. Ја ставаме свеќата внатре

И подготвени! Веќе го имаме нашиот држач за свеќи подготвен за употреба. Можеме да направиме неколку еднакви држачи за свеќи за да украсиме маса или да украсиме вечера што ќе ја направиме со некој посебен.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.