Приврзок во форма на мачка

Приврзок во форма на мачка

Овој приврзок во форма на мачка е многу оригинален начин за украсување на кој било дел од торба или носење како приврзок за клучеви. Направен е со чувствувана ткаенина, многу помпони и монистра за да можат да го дадат тој посебен допир налик на мачка. Креативно е и лесно се прави, само треба да ги следите чекорите што ги посочуваме подолу или да го следите упатството за видео што го подготвивме.

Материјалите што ги користев се:

 • Парче тенок картон
 • Црна чувствувана ткаенина
 • Текстурирани кафеави помпони кои личат на тигар
 • Мали црни мониста и малку сребро
 • Кафеава украсна лента која е про transparentирна
 • Ладен силикон или некое слично лепило што добро се лепи
 • Молив
 • Гома
 • Тијарес

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

На парче тенок картон цртаме цртеж на мачка со помош на молив. Ние ја отсекуваме фигурата и ќе ја пренесеме на чувствуваната ткаенина за да ги направиме истите цртежи.

Приврзок во форма на мачка

Втор чекор:

Ние поставуваме картонот на врвот на ткаенината и трага по неговите рабови со помош на бела восочна боја. Toе нацртаме две фигури ткаенини мачки. Placeе поставиме ткаенина на врвот и друга подолу, оставајќи го картонот во средина.

Трет чекор:

Ние ги исекуваме ткаенините и ќе ги залепиме заедно со картонот. На овој начин ќе имаме прилично компактна фигура. Кога сè е залепено, ги исекуваме рабовите во потрага по несовршености и ги завршуваме.

Четврти чекор:

На грбот на мачката ставаме силиконски лепак и ги поставуваме помпоните. Тие треба да бидат блиску заедно и тесни. Со помош на удар во дупка ќе направиме дупка во горниот дел на главата на мачката. Подоцна ќе ставиме приврзок на неа.

Приврзок во форма на мачка

Петти чекор:

Исто така, го ставаме силиконот на главата на мачката и ги ставаме мониста. Тие треба да изгледаат добро заедно и обединети, со вештина и трпеливост тоа ќе се постигне. Оставаме да се исуши додека не се залепат добро.

Чекор шест:

Ние правиме лак со нашата лента и го лепиме на опашката на мачката. Ние исто така ќе ги поставиме нашите метален приврзок . Со овие мали детали што ни недостигаа, ќе го подготвиме вашиот приврзок.

Приврзок во форма на мачка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)