Приврзок за детска соба

Приврзок за детска соба

Во занаетот што го направивме, ќе ве научиме како да направите многу посебен приврзок направен практично со волна. Неговата заоблена форма ќе ве потсети на фаќач на соништа, таа е многу слична, но со некои мали разлики.

Составена е од метална рамка и во форма на срце во средината. Следно, ќе го вртиме наоколу со волна за да го формираме горниот дел. Конечно ќе ги обесиме четирите конци што ќе се спуштат украсени со детски мотиви како монистра, пеперутки и помпони. Willе ви се допадне неговата форма и колку е лесна за изведување.

Материјалите што ги користев се:

 • Груба жица
 • Сина волна или која било боја по ваш избор
 • Црвено-бели нишки
 • Големи обоени монистра
 • Декоративни пеперутки
 • Мали помпони во боја
 • Шаблон во форма на срце, широк околу 7,5 см, направен од хартија
 • Топол силикон
 • Нормални ножици
 • Специјални ножици за сечење жица

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ја земаме жицата и му даваме кружна форма, сечевме и се разделивме. Ние ќе го направиме тоа форма на срце со жица, за да го направиме ова, го земаме нашиот образец и го граничиме со жицата. Willе ја пресечеме жицата кога ќе ги подготвиме нашите срца. Така што двете структури, и кружната и срцето, не се движат, можеме да му дадеме допир на топол силикон за да не се отвораат.

Приврзок за детска соба

Втор чекор:

Ние ќе одиме тркалање на волната помеѓу двете структури. Првично можеме да создадеме три точки или унии со волна, така што тие не се движат и се посигурни. Потоа ќе одиме да ја намотуваме волната помеѓу двете жици додека не се заврши целата структура. Доколку е потребно, ќе ставиме неколку топчиња силикон помеѓу жицата и волната за да не се помрдне.

Трет чекор:

Ние го ставаме црвено-бели нишки во долниот дел од конструкцијата. Toе поставиме четири и ќе ги врзуваме за жицата помеѓу волната. Willе оставиме должина на конецот долга околу 15 см. Ние ќе оди ставај монистра и во секоја од нив ќе врземе јазол во долниот дел за да не се движат. Исто така, ќе ги поставиме пеперутките и ќе го направиме истиот јазол, така што тие ќе останат фиксирани.

Четврти чекор:

Декоративните елементи не мора да следат фиксен модел. Themе ги поставиме без никаков вид нарачка. Помпони Можеме да ги поставиме со истурање на капка силикон и лепење на нив. Кога ќе завршиме сè, можеме да направиме мал јазол на крајот од јазолот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.