Како да направите молив еднорог со фимо или полимерна глина - ЧЕКОР ПО ЧЕКОР

Во ова туториал Јас ве учам како да украсите а еднорог молив користење Фимо o полимерна глина. Тоа е чекор по чекор што исто така ќе ви помогне да направите А. приврзок за клучеви од глава еднорог.

Материјали

Да го сториме еднорог молив ќе ви треба полимерна глина или фимо во боите:

  • Бланко
  • Rosa
  • Светло сина боја
  • Окер

Исто така, ќе ви требаат:

  • Црн маркер
  • Акрилна боја во бела и розова боја
  • Груб удар

Чекор по чекор

Да почнеме со правење на еднорог молив така ќе ја собере целата фигура, што е Cabeza. Направете бела топка и превртете ја малку притискајќи повеќе од едната страна, за да направите форма на јајце. Залепете го моливот низ најгустиот дел и притиснете на средина, така што ќе потоне, а моливот ќе биде дупнат на дното.

Направете дупки за носот со густиот удар. Притиснете и создадете јаз.

Да го направи рог, земете парче глина окер боја, направете линија и потоа засукајте ја како зашилен ракуш. Залепете го преку дебелиот дел на главата на еднорогот.

El пело Јас го направив тоа во боите светло сина боја y зголеми. Ги наизменично ги поставив и за да им дадам облик, мора да создадете тенка линија и да создадете бранови и јамки и да ги лепите на главата на еднорогот.

Да се ​​направи очи црта со а црн маркер два круга на лицето на еднорогот. Симулирајте ја осветленоста со уште две помали точки во боја бланко. Дали трепките што ќе биде хоризонтална линија над очите и две опашки на надворешните краеви. И, конечно, друга слична во делот под очите.

со розова акрилна боја можеш да му направиш некои руменило. Нанесете малку боја и добро изблендирајте ја за да не изгледа претерано.

Стави мали уши со две парчиња бела глина и лепи ги меѓу влакната, и на тој начин ќе си го завршиш своето еднорог молив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Според Е. dijo

    како