Како да направите едноставна обележувач

Како за празниците? Сигурно деновиве ви треба малку време да ја прочитате книгата што сакате да ја завршите и за ова ќе ви треба поен за чаршафите, па денес дојдов да ви покажам како да направите едноставна обележувач за да ја користите и да ви олесни да читате.

Како што ќе видите, тоа е направено со хартија и можете повторно да ги користите оние остатоци од хартии што ви останаа од други работни места, можете да ги прилагодите и да го сторите тоа по ваш вкус, ќе ви го покажам ова за да ви послужам како инспирација.

Материјали:

Како што ви реков да ја направите оваа обележувачка, ние ќе ја користиме ознаката остатоци од украсни хартии, Не е потребно тие да бидат многу големи и да ни требаат дизајни. Покрај овие трудови, ќе користиме:

 • Лепак или двострана лента.
 • Кутер или гилотина.
 • Марки и мастило.
 • Точка на топката.

Процес:

 • Започнете избор на трудови за нашата обележувач. Во мојот случај тоа ќе биде еднобојна во виолетови и мавови тонови.
 • Исечете ја хартијата. Needе ви требаат:
  • два правоаголници по една од секоја боја со овие димензии:
   • 17,5 см на 7 см.
   • 16,5 см на 6 см.
  • три квадрати од 5 см. за 5 см. секој и со различен дизајн на цртеж.

 • Мастила сè до исечените парчиња, Користев пурпурно мастило, ќе добиете поинаква завршница.
 • Ставете ги маркичките на плоштадите, во мојот случај тоа е птица и музика, но веќе знаете дека можете да поставите што ви се допаѓа најмногу, дури и да направите лавра или да го персонализирате со името.

 • Тогаш соберете го комплетот, Залепете го малиот правоаголник на големиот, направете го тоа на центриран начин, ако ја погледнете сликата има половина сантиметар околу неа.
 • Конечно со пенкалото направи лажен шие наоколу како што се гледа на фотографијата.

И ќе го имате подготвено да го користите, или да го подарите, бидејќи е убав детал за секој што сака да чита.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.