15 оригинални и шарени есенски занаети

Есенски занаети

Со промената на времето и падот на температурите што ги носи есента, сакате да поминувате повеќе време дома. Многу забавен начин да се забавувате е со правење есенски занаети, кои не само што ви овозможуваат убаво да си поминете туку и даваат нов воздух според сезоната на декорацијата на куќите или на аксесоарите на облека и аксесоари.

Доколку сакате да ги искористите тие слободни моменти дома со ослободување на вашата креативност, не пропуштајте ги овие 15 есенски занаети оригинални и шарени.

Сушење парчиња портокал за правење украси

Сушено овошје есен

Еден од најживописните есенски занаети што можете да ги направите за да го декорирате вашиот дом во оваа сезона се неколку тегли со парчиња сушено овошје.

Процесот е многу лесен и нема да ви требаат многу материјали. Всушност, повеќето од вас сигурно ги имаат дома: стаклени тегли, агруми (портокал, лимони, грејпфрути, мандарини...), нож, хартија и плех за печење и рерна.

Ако сакате да видите како е направено, не пропуштајте ја објавата Сушење парчиња портокал за правење украси каде детално ќе го најдете целиот процес.

Облак со обоени капки

Облак со капки вода

Со есента времето се менува. Деновите се посвежи, а дождот доаѓа. Во продолжение е еден од оние есенски изработки со кои можете да ја промените декорацијата на вашата куќа според оваа сезона, особено онаа на децата.

Покрај тоа, многу е лесно да се направи за да можете да го подготвите во друштво на најмалите. Материјалите што ќе ви бидат потребни за ова облак украс со обоени капки Прилично лесно се добиваат: картон, тенка бела врвка, лента, ножици, обоена хартија, гума и молив. За да видите како да го направите тоа кликнете Облак со обоени капки.

Ние правиме есенско централно парче

Есенски централен дел

Ако организирате вечера дома, со ова есенски централен дел можете да ја декорирате вашата дневна соба и вашата маса со поинаков стил верен на овој период од годината. Сигурно ќе ги изненадите сите ваши гости! И ако сакаат, дури и дајте им.

Се прави набрзина и нема да треба да добивате многу комплицирани материјали. За есенски занаети како овие можете да ги искористите материјалите од природата. За украсување ќе ви треба сад или корпа, свеќа, неколку мали камчиња, како и гранки и суви лисја.

Во случај на следниот состанок со пријателите да се обидете да направите нешто поинаку за да ја украсите масата, во објавата Ние правиме есенско централно парче.

Чипка обетки со мушка

Есенски обетки

Со есента доаѓа и промената на гардеробата. Не само облека и обувки, туку и додатоци. Поради оваа причина, со новата сезона, неопходно е да се обнови костимскиот накит. Во оваа прилика, ви прикажувам едно многу кул DIY со кој можете да им дадете многу оригинален и креативен воздух на вашите аутфити: некои тантела обетки.

Кои материјали ќе ви бидат потребни за да го направите овој занает? Цел! Некои стаклени монистра, чипка, тантела или брокат, основи за обетки и тип „супер лепак“. Сега само треба да го знаете процесот на производство на обетките. Ќе го најдете во објавата Чипка обетки со мушка.

Одвојте време за да направите една од најкул занаетите за есен со винтиџ шмек. Ќе предизвикате сензација!

Многу едноставни и прилично прицврстувачи за завеси за есен

Стеги за завеси

Во текот на есента светлината е послаба, а сончевите часови се намалуваат. За да го искористите максимумот од дневната светлина дома, добра идеја е да ставите малку стеги за завеси.

Во објавата Многу едноставни и прилично прицврстувачи за завеси за есен Ќе можете да најдете неколку примери со кои ќе ја декорирате куќата и ќе и дадете поинаков воздух на собата. Материјалите што ќе ви бидат потребни се прстени, конци, стапче за јадење и топол силикон.

Централно парче за украсување на есен

Централно место на есенските растенија

Со доаѓањето на студот се чини дека сакате да ги промените украсите на куќата и малку да ги прилагодите на новата сезона со боите (кафеава, окер, црвена...) и материјалите на есента (лисја, борови или суви гранчиња). На пример, овие централни парчиња Тие се многу убави и можете да ги носите во дневната соба или кујната.

Во објавата Централно парче за украсување на есен Можете да најдете неколку модели за да го изберете оној кој најмногу ви се допаѓа. Можете да го направите тоа со камења, светла, гранки, растенија или свеќи. Кој од овие есенски занаети најмногу ви се допаѓа?

Есенски лисја

Есенски лисја

Уште еден од есенските занаети што можете да ги изведете во овој период од годината се овие убави есенски лисја. Тоа е прилично едноставен занает за правење, но ако децата сакаат да учествуваат, ќе мора да им помогнете во некои делови од процесот, како што се следење или отсекување на скиците.

Откако ќе завршите, можете да ги закачите во просторот од куќата што ја сакате, на пример во прозорците на собите. Тие ќе му дадат многу забавен шмек!

Материјалите што ќе ви требаат се неколку, затоа имајте предвид: црн картон, марамче во есенски бои (црвена, портокалова, жолта...), молив. гума, ножици, мал секач, празен лист хартија и уште неколку работи. Останатото и како е направено можете да го видите во објавата Есенски лисја.

Папучи од филц

Чувствите влечки

Со падот на температурите што го носи есента, во становите е посвежо. За да ви ги загреете стапалата додека сме дома, мора да ги пробате овие филц влечки. Еден од есенските занаети што најмногу ќе го користите во текот на сезоната и кој најмногу ќе уживате во изработката.

Далеку од она што може да изгледа, нема да ви требаат многу материјали за да ги креирате овие влечки. Само шаблон, филц, ножици, игла и конец. Инструкциите се многу едноставни. Можете да ги најдете во објавата Едноставни папучи со филц.

Направи сам: Декорирај со гранки и исушено цвеќе

Вазна за сушени цвеќиња

Со неколку исушени цветови и гранки можете да направите еден од најубавите есенски занаети: сушен цвет букет да се стави во вазни и украсете го вашиот дом.

Во која било чаршија можете да купите пакетче сушени цветови со мириси, а потоа да ги одберете оние што најмногу ви се допаѓаат за да ги залепите на исушените гранки со лепак. Кога ќе ја завршите задачата, ќе имате неколку гранки кои ќе ги ставите во вазните и со кои ќе ја украсите куќата. Во објавата можете да видите неколку фотографии од процесот Направи сам: Декорирај со гранки и исушено цвеќе.

Едноставни рози со хартија, одлични за украсување

Едноставна роза со хартија

Цветовите и лисјата се елементи на природата тесно поврзани со есента кои често се користат како украси во занаетите. Во овој случај, ќе видиме како со некои едноставни хартиени рози можете да декорирате обвивка за подарок на весел и забавен начин.

Хартијата е многу корисен материјал при изработката на есенските занаети, бидејќи е многу достапна, ефтина и може да се рециклира за да се направат други занаети.

За да ги направите овие рози нема да ви требаат многу материјали. Само хартија, ножици, лепак и молив. Процесот на производство можете да го видите во објавата Едноставни рози со хартија, одлични за украсување.

Централно парче со костени, лисја и исушено цвеќе

Централно парче

Дали сакаш централни парчиња и дали барате да дадете промена во декорацијата на вашата куќа во текот на есента? Ова е уште еден од најкул есенските изработки со кои покрај креативното уредување на вашиот дом, можете да поминете и многу забавно и забавно време за изработка.

За да го направите овој занает ќе ви требаат ароматични сушени цветови, половина лушпа од кокос, суви лисја, костени, стапчиња за ражен, виткани плетени стапчиња и топол силикон. И како е направен овој централен дел? Многу лесно! Погледнете ја објавата Централно парче со костени, лисја и исушено цвеќе каде што ќе го најдете процесот на производство и неколку слики од процесот.

Чувствував приврзок за клучеви

Привезок за клучеви во есенски бои

Ако имате тенденција лесно да ги губите клучевите во вашата чанта, уште еден од најпрактичните и најубавите есенски занаети што можете да ги направите со боите на оваа сезона е привезок за срце во зелени и црвеникави тонови.

За изработка на овој занает ќе треба да набавите како материјали: игла и конец, двобојна филц, обоени монистра, кожен кабел, подлошки, машина за правење дупки, матрици, затворачи и ножици.

Изработката на овој занает ќе потрае малку време, но кога ќе го завршите ќе добиете фантастичен привезок. Можете да го чувате за себе или да го дадете на посебна личност. Во објавата Чувствував приврзок за клучеви Ќе можете да го прочитате чекор по чекор за да го направите овој занает.

Лесна футрола за молив со филц

Есенска кутија за молив

На крајот на летото малите почнуваат со настава на училиште. За да го започнете курсот со ентузијазам, можете да ги поттикнете да направат свој случај каде да ги чувате вашите моливи. Тоа ќе биде еден од најпрактичните есенски занаети во кои можете да учествувате!

За да го изработат овој занает, покрај малата помош од вас, ќе им требаат и следниве материјали: фломастер, големо копче, еластична врвка, линијар, молив и помошен нож. Ако сакате да видите како е направено, ви препорачувам да го прочитате постот Лесна футрола за молив со филц.

Костери со дрвени д dowли

Костери со дрвени д dowли

Кога ќе пристигне студот, ако имате камин дома, вообичаено е да се прошетате на поле за да барате стапчиња и суви гранки кои служат како огревно дрво за загревање кога ќе паднат температурите. Ако е така, можете да резервирате дел од тоа огревно дрво за да направите есенски занаети како овие. дрвени шноли за подлошки.

Со рустикален стил, овие подлошки ќе дадат оригинален и уникатен шмек на декорацијата на вашата маса. Како материјали ќе ви треба дневник со среден дијаметар, пила, брусилка, четки, бои и лак. Ова е еден од оние занаети кои ќе ви одземат малку повеќе време, но ќе поминете одлично во процесот, што можете да го прочитате во објавата Костери со дрвени д dowли.

Бод за книги изработен со гума ЕВА

Есенска точка за книга за мачки

Со доаѓањето на есента сакате повеќе да се занимавате со активности во затворен простор за да не ви залади. На пример, правење занаети или читање на очекуваните книги што останале од летото. Како за приклучување на двете хобија за да се создаде ова Книга бод направен со ЕВА гума?

За да го направите овој симпатичен обележувач во форма на мачка, ќе треба да ги набавите следните материјали: парче гума EVA, парче бел филц, молив, ножици, турпија за нокти, затворач и малку лепак. Во објавата Бод за книги изработен со гума ЕВА ќе видите како се прави тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)