Есенски лисја

Есенски лисја

Овие есенски лисја се едноставен и забавен занает за да може да учествува и најмалиот од куќата. Откако ќе бидат направени, тие ќе бидат дел од оригинална декорација за да можете да висат каде сакате или да ставате на прозорците.

Занаетот не е тежок за правење, но за тоа ќе бидат потребни некои вештини направени од вешти раце како што се сечење или трагање на некои скици. Неколку мали парчиња или склопување на некои парчиња може да биде многу полесно да се направат, па кога ќе ги видите направени овие лисја, ќе го обожавате оној прекрасен детал што го формираат.

Материјалите што ги користев за две маски се:

 • Црна карта
 • есенска хартија во боја
 • пластичен лист
 • мали златни starsвезди
 • бел чаршав
 • молив
 • goma
 • ножици
 • пенкало со брич или мал секач

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

На фолија цртаме неколку големи есенски лисја што ќе ги користиме како шаблони за да го проследиме на црниот картон. Кога ќе ги завршиме, ги отсекуваме.

Втор чекор:

Ги земаме шаблоните што ги развивме, Ги обликуваме на црниот картон и ги исекуваме. Оставаме маргина од половина сантиметар и повторно го исекуваме листот одвнатре. На овој начин оставаме линија која е структурирана како раб.

Трет чекор:

Ние ги трагаме нашите листови на нашите пластични листовиМожеме да го направиме тоа со молив што ќе покаже и потоа ќе го исечеме.

Четврти чекор:

Почнавме да направи малку монтажа, ставаме еден од исечените листови и го ставаме лепилото на неговиот раб. Ние ставаме и оставаме да се држи пластичниот лист.

Петти чекор:

Ние земаме некои ленти од хартија за ткиво и правиме мали плоштади. Ние ги лепиме во центарот на пластичниот лист или лист. Одозгора ставаме златни starsвезди, така што кога листот е затворен тие можат да се движат и да бидат забавни.

Чекор шест:

Ние ја затвораме целата структура на листот. Повторно ставаме малку лепак и го ставаме другиот исечен лист на врвот. За да ја завршиме, ја исекуваме пластиката што може да остане на страните на листот. Можеме да го поставиме овој занает на парче јаже за да го обесиме или да поставиме многу од овие лисја на стаклата на прозорецот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.