Како да направите жаба носител на белешки со Фимо или полимерна глина чекор по чекор

Во ова туториал Јас ве учам да создадете еден жаба што носи нота со Фимо o полимерна глина, за украсување на вашата работна маса, поставете хартии што сакате да ги запомните или дури и да ги користите како држач за фотографии.

Материјали

Да го сториме тоа жаба што носи нота ќе треба Фимо o полимерна глинаИли печење или сушење на воздух. На colores дека ќе треба да го сторите тоа ќе биде:

 • Зелени
 • Црвена
 • Бланко
 • Црна

Покрај тоа, исто така ќе ви требаат алатки како што се а шило, да се направат ознаки во глината и а маркер пенкало, да ги нацрта деталите за жабата.

За да го претворите во држач за белешки, ќе ви треба ваш држач за белешки ражен, но ако не можете да го најдете, можете да користите а жица и оние клешти да го направите тоа сами.

 

Чекор по чекор

Да се ​​создаде жаба што носи нота Почни со тело, што е делот што ќе биде основа и ќе ја држи целата фигура.

 1. Зелената глина превртете ја во топка.
 2. Завртете го малку напред и назад со раката под агол малку кон малиот прст, така што ќе се протега малку повеќе од едната страна од другата, на овој начин ќе создадете форма на јајце.

Да се ​​направи Пити ви требаат две еднакви парчиња обоена глина зелени.

 1. Направете две топчиња.
 2. Завртете ги топчињата со показалецот од едната страна, така што тие ќе се протегаат само на едниот крај и можете да создадете две капки.
 3. Скршете ги капките со дланка.
 4. Со шилот обележете три линии на нозете.

 1. Ставете ги нозете едни покрај други.
 2. Лепак на телото на нозете.

Ајде сега очи, па земете две еднакви парчиња обоена глина бланко.

 1. Направете две топчиња.
 2. Како и со нозете, истегнете ги топчињата од едната страна за да создадете капки.
 3. Скршете ги со дланка.
 4. Лепете ги рамо до рамо.

 1. Залепете ги очите на телото на жабата.

 1. Насликајте го Ученици со црн маркер или со лепење на две мали топчиња од црна глина.

 1. Исто така наслика а насмевка голем под очите.

Да го сториме тоа јазик ви треба обоена глина црвена.

 1. Направете малку црвена топка.
 2. Истегнете го како нозе и очи.
 3. Сквошајте го со прстот.
 4. Залепете го во устата.

Треба да се стави само носител на белешки. Ако сакате да го направите тоа, земете парче жица и оние клешти.

 1. Ветете го крајот на жицата како полжав додека не направи четири или пет врти.
 2. Внесете ја жицата во телото на жабата.

И ќе завршиш со твоето жаба што носи нота.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.