Саден сад со стара корпа за отпадоци

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе одиме направете ја оваа убава жардиниера од стара корпа за отпадоци. Идеално е да се даде втор живот на детска корпа, уништена корпа за отпадоци или корпа за отпадоци што повеќе не ги сакаме. Исто така е многу убаво во кој било агол од куќата.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот жардиниер со стара корпа за ѓубре

 • Кошница за отпадоци. Идеално, треба да биде еден од затворените метални, така што водата од растението не излегува. Ако го користите за вештачки растенија, можете да користите корпи за мрежи.
 • Различни видови јаже, и во бои и големини.
 • Топол силиконски пиштол.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е види дали сакаме да задржиме кој било дел од дизајнот од нашата корпа за отпадоци. Во мојот случај, ќе оставам видливи украсни ленти.

 1. Почнуваме да ги навиваме жиците во делови. Можеме да ја напуштиме областа за да биде покриена пошироко со подебело јаже, така што ќе го работиме занаетот побрзо. Идеално, тоа треба да биде во централното подрачје на корпа за отпадоци. Ги поправаме жиците секој толку често со малку силикон жешко, нагласувајќи ги краевите за да се спречи низата да се расплетува.

 1. Со полежено јаже во споредба со оној што го користевме претежно во корпа за отпадоци, ајде да направиме неколку реси со јаже. Како да направите ресни можете да видите на следниот линк: Помпони и ресни од волна и предиво.
 2. Ставивме неколку вртења од истото јаже на ресите и го воведуваме ова јаже меѓу главата на ресите сè додека сите не бидат на свое место. Можете исто така да користите единствено дебело јаже за да го покриете целото тело на садот и да го користите истиот тој јаже за да поминете низ ресите и да ги закачите на корпата за отпадоци.

И подготвени! Треба само да го поставиме садот некаде каде што се издвојува и да ставиме растение внатре.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает и ќе направите различни дизајни.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.