Саксија за рециклирање на пластично шише

идеи за рециклирање на пластични шишиња

Ако и ’преостане нешто на нашата планета, тоа е пластично. И, ако нешто ни недостасува, тоа е да користиме пластика. Од таму, и во потрага по природна рамнотежа, што подобар начин отколку да и се даде функција насочена кон природата од рециклирање на пластично шише. Со него, ние ќе направиме виси тенџере каде што ќе можеме да ги поставиме нашите растенија.

 

материјали за производство на саден сад од пластично шише

Материјали

 • Секач
 • Тијарес
 • Пластично шише
 • Стринг
 • Бои
 • Четки

Proceso

занаети за растенија и градина

 1. Ние го цртаме профилот со маркер од шишето што ќе го исечеме.
 2. Со помош на секачот го прободуваме шишето. Потоа со ножиците, завршуваме со сечење на целиот обележан профил. За да не се свитка, кога ќе стигнете до агол со ножиците, направете прв удар со помошниот нож.

Занаетчиство со пластично шише

 1. Ние го насликаме шишето со првиот слој на бела боја. Не знаев дали да го направам во разни бои или не. Но, бидејќи е можно да воведам повеќе исти саксии, решив да го започнам ова со истакнување на белото.
 2. По вториот бел слој, Можеме да ги искористиме лентите (доколку ги имате) за да ги обоиме од друга боја. Одлучив да ги направам светло сина, а потоа хоризонталните потемно сина тон.

занаети со пластични шишиња

И откако ќе го оставите да се исуши, останува најдоброто! Сега може воведете ја земјата и ставете ги растенијата што ги сакаме. Потоа врзете ја низата на секој крај од шишето, со која ќе го обесиме тенџерето.

Многупати, или скоро секогаш, садовите имаат мали дупки на дното, направени така што вишокот вода ќе исчезне, а водата не се полни вишок. Тоа може да предизвика гниење на корените. Сепак, јас не направив дупки во неа, бидејќи ставив растителни стебла, односно немаат уште корени и важно е да се влажни. Запомнете дека во зависност од тоа што садите, подобро е ако има дупки или не. Вие сте секогаш на време да ги направите!

Ако ви се допадна овој занает, не заборавајте да се претплатите и посетете го нашиот YouTube канал!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.