Како да направите жичен цвет за украсување на саксии

фло жица

Во ова туториал Јас ве учам како да создадете жичен цвет за да ги декорирате садовите и да им дадете забавен и оригинален допир. Потребни ви се многу малку материјали и можете да ги комбинирате боите на монистра и жицата како што сакате, и на тој начин да создадете многу различни дизајни на цвеќе.

Материјали

материјали

  • Wireица
  • Нишка или кабел
  • Монистра или монистра
  • Клешти

Чекор по чекор

За да започнете со изработка на жичен цвет, мора да ги земете жицата и клештите. Свиткајте ја жицата под прав агол, и од неа создадете круг. Направете ја колку што сакате, имајќи предвид дека ова ќе биде центарот на вашиот цвет.

преклопете

Свиткајте ја жицата во лакови за да создадете ливчиња. Ако ви е полесно, користете дебело пенкало за да ја направите кривината.

ливчиња

Направете лакови додека не стигнете до другата страна. Превртете ја вишокот жица околу стеблото на цветот за да го направите поотпорен. Исечете го крајот на жицата со клешти.

стеблото

Врзете ја низата или низата на еден дел од цветот. Може да биде во кругот што го направивте на почетокот или во некое од наборите на ливчето.

хило

Навојте го конецот низ централниот круг и врзете го на другата страна како што правевте на почетокот. И така, поминете го на различни страни. Од време на време вметнете мушка пред да ја плетете и следете ја истата постапка.

ситница

Така врзете и додавате монистра. Поминувајќи некои нишки од едната страна, а другите од другата страна ќе ги запре мониста и ќе ги остави фиксирани во една точка. Обидете се да бидете добро распоредени и има монистра низ целиот цвет.

 

монистра

И ќе имате подготвени цвет, Ова е резултат.

цвет

За украсување на саксиите, прободете го во земја. Можете да го направите со жици, монистра и нишки од различни бои и да направите илјадници комбинации.

украсете саксија украсен цвет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.