Завиткување чоколади за Ноќта на вештерките

Здраво на сите! Во овој занает ќе видиме како завиткајте чоколади за да ги подарите на Ноќта на вештерките. Тие се совршени за забава или за да им дадете кога децата ќе ви тропаат на врата.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ги завиткаме нашите чоколади

 • Картон во црна и / или канелена боја
 • Занаетчиски очи или очи изработени од црно-бела картонска картон
 • Лепак за лепак или друг лепак за картон за брзо сушење
 • Чоколадна лента со внатрешна обвивка, која обично е со алуминиумска фолија. Друга опција е да купите голема чоколадна шипка и да ја исечете по редови, секој ред е завиткан во алуминиумска фолија и така добиваме неколку чоколади.
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Ние ја ставаме чоколадната лента на врвот на картонот и Ние исечеме правоаголник малку повисок од чоколадната лента и три пати поголема од ширината на истиот. 
 2. Во овој случај ќе направиме А. вампирска обвивка за чоколадната лента и од тие причини ќе користиме канелени картони. Сепак, можете да направите и обвивка за лилјак со иста форма и црн картон. Ако сакате да завиткате неколку чоколади, можете да го користите првиот амбалажа за шаблони и да исечете неколку во црна и канелена боја.
 3. Откако ќе го имаме плоштадот, ќе го направиме преклопете го картонот на три дела. Ние го центрираме чоколадото во централниот дел и обележуваме со молив над и оддолу. Ние ќе ги исечеме деловите на страните на таа висина.

 1. Ние ќе дадеме форма на вампир наметка на страните. 
 2. Во централниот дел ќе ја обликуваме главата на вампирот на испакнатиот дел од картон. И на дното ќе обликуваме чизми. Ние ги обојуваме чизмите во црна боја и ја украсуваме главата.

 1. Ставивме малку лепак во центарот на картонот, лепиме чоколадна лента и ги затвораме страните како вампирска наметка, што ќе ја залепиме меѓу нив.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.