Божиќни ракотворби. Ирваси од Дедо Мраз направени од гума ева

Ако мислиме на Божиќ и Дедо Мраз, секогаш ми доаѓа на ум ирваси со црвен нос. Во овој пост ќе ве научам како да го направите тоа со рециклирање картонски ролни, совршено е да го сторите тоа на училиште или дома за време на празниците.

Материјали за правење ирваси на Дедо Мраз

 • Ролна тоалетна хартија
 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Правило
 • Подвижни очи
 • Постојани маркери
 • Помпони
 • Чистач на цевки
 • Снегулки

Постапка за правење ирваси на Дедо Мраз

 • За да започнете мора да измерете го ролатот високо.
 • Исечете парче ева гума за целосно да ја поставите ролната.

 • Исечете ги овие парчиња што ќе бидат уши и залепете го делот во боја на кожата над кафеавиот.
 • Следно, залепете ги ушите на страните на нашиот ирвас.
 • Подгответе кафеави средства за чистење на цевки за да формирате роговите.

 • Преклопете го чистачот на цевки на половина и пресечете го.
 • Потоа повторно пресечете на половина и ќе имате четири мали парчиња.
 • Превртете ги малите парчиња во двете големи и ќе се формираат рогови.
 • Залепете ги роговите внатре ролна тоалетна хартија.
 • Место две движечки очи во лицето на ирвасите.

 • Сега залепете голем црвен пом-пом што ќе биде носот
 • Со црн постојан маркер направете ги деталите за трепки и уста.

 • За да ги украсам ирвасите уште повеќе, ќе ги ставам овие снегулки.
 • Можете да направите снегулки со вежби за снегулки или да купите конфети кои се веќе направени со оваа форма.

И така, завршивме ирваси од Дедо Мраз, можете да го поставите на вашата маса или да направите многу и да формирате санка со Дедо Мраз и ќе биде одлично.

И, ако сакате божиќни ирваси, го предлагам ова случај сигурно ќе го сакате.

Не заборавајте да ми испратите фотографија преку која било од моите социјални мрежи ако го направите овој занает. Чао!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.