Занаети за деца: летач за играње # останете дома

Ние сакаме да ви научиме занает кој е многу забавен за децата и кој е идеален за да имате убаво време да си играте со вашите деца за време на овие датуми на социјално затворање. Заради пандемијата дека сме предизвикани од Коронавирус (COVID-19), сите мора да сме дома за да се заштитиме себеси и другите.

Ова е причината зошто занаетите што треба да се прават со децата дома се добра идеја. Сите занаети се добредојдени! И, ако занаетите се исто така со материјали што можете да ги имате дома, многу подобро! Toе ви кажеме како да направите играч со мува за играње.

Кои материјали ви се потребни

 • 2 дрвени стапчиња (сламки, стапови што ги имате дома)
 • 2 парчиња картон или картон
 • Обоени маркери
 • Тијарес
 • Топлина или бел лепак

Како се прави занаетчиството

За овој занает ви се потребни две парчиња картон или картон, едно поголемо и едно помало. Најголемото е да се направи леталка и најмала е да се нацрта мува и потоа да се исече.  Нацртајте ја мувата и леталото и нека ги декорираат децата како што им одговара.

Потоа земете го стапот што сте го одбрале за да го завршите занаетот и ставете го зад леталото и мувата. Залепете го со лента или бел лепак. Во случај на бел лепак, ќе мора да почекате да се исуши. Ревноста ќе мора лепи доста добро ако е слаб нема да се задржи доволно долго и картонот или картонот ќе паднат од стапот.

Откако ќе заврши занаетот, можете да започнете да играте! Едниот ќе мора да го фати летачот и да ја фати мувата што ќе ја има другата личност. Децата ќе си поминат убаво, едната ја става мувата на маса, на пример, иДругиот треба да ја отстрани мувата пред да биде фатен од леталото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.