Занаети за деца: Летечкиот бакнеж

Летечки бакнеж

Постојат бесконечни работни места што можеме да ги направиме со свои раце и некој основен материјал и можеме да ги направиме нашите малечки толку задоволни со нив ... Какво задоволство е да се направи занаети! Се надевам дека се бакнуваш затоа што денес ќе направиме летечки бакнеж.Да видиме што мислиш!

Така што подоцна не шета по аглите и нека му користи, ќе го претвориме во смешен магнет за да го ставиме во фрижидер. Така, секогаш ќе го имаме близу бакнежот на нашето дете. Па, да се фатиме за работа:

Едноставно е како да направите круг на која било хартија, можете да го користите во боја за да го направите попривлечен и позабавен. Ние ги насликаме усните на најмалите со некој кармин во боја (на пример, црвен), така што тие даваат малку бакнеж во центарот на кругот и оставаат трага, што ќе претставува „летечки бакнеж“.

Потоа ќе нацртаме и исечеме крилја, бидејќи без овие, нема да лета! Земаме памук и го лепиме на крилјата со лепак, ќе го смачкаме и дистрибуираме за да не зоврие премногу бидејќи ќе го ламинираме подоцна. Откако ќе ги имаме подготвени крилјата и кругот, ќе ги споиме во единствен состав.

Можете да си помогнете со малку лепак за подобро да ги држите крилјата од двете страни на кругот, иако во реалноста не е потребно ако го ламинираме прецизно. За ова ќе користиме нормална и обична постава за ламинирање на училишни книги, лесно можеме да ги најдеме во сто. Прво го ламинираме од едната страна, внимавајќи да не оставиме меурчиња од воздух. И потоа го превртуваме и го ламинираме од другата страна на грбот, така што предната постава е залепена на задната страна на рабовите.

Конечно, сечеме оставајќи мал раб, така што облогите се добро прицврстени и нашиот летечки бакнеж останува подобар и не се оддалечува. И, конечно, од задната страна залепивме фрагмент од магнет. И веќе го имаме магнетот за фрижидер со бакнежот на нашиот син / ќерка!

Повеќе информации - Занаети за деца: свинческа маска


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.