10 занаети за деца од основно училиште

Занаети за деца од основно училиште

Слика | Пиксабеј

За да можат да ја ослободат својата имагинација додека развиваат нови вештини и учење, во овој пост ќе најдете 10 занаети за деца од основно училиште Што да се прави со картон, ева гума, балони, дрво или волна и што можат да ги искористат малите за да одат на училиште и да се забавуваат со своите соученици.

Прилагодени случаи

Прилагодени случаи

Со поглед кон септември и соочување со почетокот на новата година, последните денови од летото може да се искористат за да се подготви материјалот што најмалите ќе треба да го користат на час.

Со цел да се воспостави среќна врска со враќањето на училиште, за да не чини толку многу да се вратите во рутина и да го видите како нешто забавно, ова е еден од најкул и најлесните занаети за деца од основно училиште што можете да направите со нив: персонализирани случаи со нивното име извезено со рака.

За да го направите овој занает, ќе ви требаат: куќишта за лопатка (идеална ткаенина за нејзините големи вез за везење), пластични игли, обоена нишка и молив за да нацртате на ткаенината преглед што детето ќе го следи како водич со конец и игла.

Можете да најдете повеќе информации за тоа како да направите персонализирани случаи во објавата Рачно везени футроли, назад во училиште!

Организатор на молив

Организатор на молив

Друг од наједноставните занаети за деца од основно училиште што можете да го направите е прекрасен организатор на моливи направен со рециклирани материјали. Овој занает е совршен за најмалите да ја развијат својата креативност во исто време ги подготвуваат сите училишни материјали што ќе им бидат потребни за следниот курс.

Децата често акумулираат голем број моливи, маркери, боички и пенкала. Обично завршуваат измешани и збркани во која било кутија низ куќата, но најдобриот начин да ги соберете и да ги користите на вашата работна маса е да ги ставите во организаторот на моливи.

Што ако најмалите создадат еден со свои раце? За да го направите овој занает, нема да треба да купувате ништо во канцелариски материјал, бидејќи може да се направи со работи што веќе ги имате дома: две картонски ролни тоалетна хартија, стапчиња за сладолед, картон, двострана лента, маркери, ножици, молив и лента.

Ако сакате да го видите целиот процес за создавање на овој организатор на моливи, не пропуштајте ја објавата Тенџере за организатори на моливи за деца каде ги имате сите чекори.

Суперхерои изработени од картон

Суперхерои изработени од картон

Собите на најмалите од куќата се одраз на нивната личност и нивните вкусови. Ако сакате суперхерои, ви го предлагам овој занает со рециклирани картонски ролни во кои можете да ги репродуцирате вашите омилени ликови со малку акрилна боја и неколку четки. Тоа е еден од најлесните занаети за деца од основно училиште, што тие можат да го направат практично сами за да ги декорираат своите соби.

Можете да изберете помеѓу Супермен, Бетмен, Спајдермен ... или направете ги сите! За да ги направите овие суперхерои ќе ви требаат само картонски цевки од тоалетна хартија, акрилна боја во боја, ножици, црн маркер со фин врв, молив, неколку дебели и тенки четки, парче црвен и црн картон и пиштол за топол лепак. На

Во објавата Суперхерои изработени од картон Beе можете да ги најдете сите чекори и ќе видите колку е брзо и едноставно да го направите овој занает. Willе бидат возбудени од идејата!

Чевли за нозе на диносаурус

Чевли за нозе на диносаурус

Дали некогаш сте размислувале за играта што можат да ја дадат неколку кутии ткива за да направат занаети за деца од основно училиште? Затоа, погледнете ја оваа идеја затоа што можете да направите забавни чевли во форма на нозе на диносаурус за најмалите да се дотераат.

Не ви се потребни многу материјали за да го создадете овој занает, најверојатно повеќето ги имате дома (две празни кутии за ткиво, пиштол за топол лепак, молив и линијар) и можеби ќе треба да ги купите само зелените картички и златната боја. налепници

За да добиете изглед на нозете на диносаурус, само покријте ги страните на кутијата со ткиво со парчиња зелен картон. Потоа треба да го направите обликот на ноктите и конечно да ги декорирате кутиите со златни налепници. Ако сакате детално да го знаете целиот процес, погледнете го постот Чевли за нозе на диносаурус.

Брод против досада

Брод против досада

Ова е еден од Можете да ги направите најбрзите занаети за деца од основно училиштеНа Совршено одговара за оние моменти кога на децата им е здодевно како остриги и не знаат што да прават за да се забавуваат. Самото име на занаетот го кажува: брод против досада.

Што ќе ти треба? Само пластична, стаклена или метална тегла со капак (што нема остри рабови и е доволно широка за да стигне и да ги извлече хартиите со идеи против досада) неколку панделки за украсување, хартија, маркер и пиштол за топло лепило.

Ако сакате да ги знаете сите идеи што можете да ги напишете на шишето, кликнете на објавата Брод против досада да дознаете.

Двоглед со ролни за тоалетна хартија

Двоглед со ролни од хартија

Најстрашните деца ќе можат да ја ослободат својата имагинација правејќи некои картонски двоглед со кој треба да излезете да го истражувате светот.

Ова е еден од најлесните и најмалку време занаети за деца од основно училиште, за да можат веднаш да си играат со нив. Покрај тоа, најмалите можат да ги прилагодат како што им се допаѓа најдобро.

За да ги направите овие двоглед, треба да добиете два картони од ролни од тоалетна хартија, неколку тенки ленти со обоена картичка, конец, лепак, ножици, хартиена вежба и маркери или темпера за да го насликате картонот.

Ако сакате да го откриете процесот за правење на овие забавни двоглед, не пропуштајте ја објавата Двоглед со ролни за тоалетна хартија за поавантуристичките.

Магични балони

Магични балони

Магичните балони се еден од занаетите за децата од основно училиште со кои најмногу уживаат во процесот на изработка. Материјалите може да се најдат во секоја чаршија и нема да ви треба многу време за да ги направите. Покрај тоа, тие се совршени за подароци и за децата да се забавуваат некое време стегајќи ги со рацете и гледајќи што носат внатре.

Во случај да сакате да подготвите некои магични балони, ќе ви требаат само транспарентни и обоени балони, цврста мрежа со големи дупки, сјај во форма на срца или starsвезди, обоени и мали орбити на гел, парче украсно јаже, две лакови бои за украсување, гумена лента за врзување на решетката, тегла со вода, ножици и инка.

За да не пропуштите ниту еден од чекорите во овој занает, можете да го погледнете видеото што ќе го најдете во објавата. Магични балони, што детално ќе го објасни процесот.

Занает за да научиш да врзуваш врвки за чевли

Занает за да научиш да врзуваш врвки за чевли

Иако е вистина дека многу детски чевли имаат велкро или токи за да можат малите брзо да ги облечат, како што стареат, важно е да знаат да ги врзуваат врвките за чевли, особено ако одат на училиште.

За да вежбате, ова е еден од најкорисните занаети за деца од основно училиште што можете да го најдете, бидејќи со него ќе биде можно научи да прави петелки и внатре и надвор од домот.

Материјалите што ќе ви бидат потребни може да ги најдете дома: картон каде што можете да нацртате патики, волна што служи како конци, ножици, маркер и секач.

Дали сакате да видите видео како се прави овој занает? Кликнете на врската за објавување Занаетчиство за да научите да врзувате врвки за чевли.

Разберете ги поделбите на едноставен начин

Разберете ги поделбите на едноставен начин

Друг од најкорисните занаети за деца од основно училиште што можете да го направите е овој за кој објасни како лесно да се пресметаат поделбитеНа Идеално е кога ќе почнат да учат поделби на час по математика, бидејќи ќе можат подобро да разберат како работат и за што служат.

За да го направите овој занает, можете да користите материјали што ги имате дома, како што се картон, чаша со јајца, хартија, топки или семиња, секач, ножици, лепак и маркери. Процесот да се направи е супер лесен, но ако сакате да погледнете, ви оставам линк до објавата каде што можете да видите видео за повеќе информации: Разберете ги поделбите со занает.

Торба за чување гел

Торба за чување гел

Меѓу занаетите што постојат за деца од основно училиште, ова е уште еден оној што децата ќе можат да го искористат, бидејќи додека се забавуваат со тоа, ќе биде корисно на училиште или воннаставни активности.

Тоа е торба за чување на хидроалкохолен гел и носете ја со рака, обесена од ранецотНа Направено е со ева гума и со некои мали навртки за украсување на занаетот.

Особено овој има форма на Спајдермен, еден од омилените суперхерои на малите, така што тие ќе бидат среќни да соработуваат во изработката на занаетот. Доколку сакате да ја видите постапката како се прави, на следниот линк ќе го најдете видеото Торба за чување гел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.