15 Занаети за деца од 6 до 12 години

Занаети за деца од 6 до 12 години

Како што стареат децата, така се зголемуваат и нивните способности, затоа е време да им покажеме нови занаети што се малку посложени за да можат да ја развијат својата креативност и да ја задоволат својата iosубопитност. Покрај тоа, на овие возрасти тие веќе можат да создадат многу од нив сами без надзор на возрасно лице, така што искуството за создавање занает самите станува многу повозбудливо и позабавно за нив.

Еве неколку идеи за занаети за деца од 6 до 12 години за да можат да играат на училиште со своите пријатели или да имаат роденденска забава. Willе имаат експлозија!

Прашка да се направи со деца

Прашка за деца

Ако барате едноставен занает што треба брзо да го направите во време на досада, овој прашка со ролни хартија и балони во боја тоа е добра опција. Нема да ви требаат многу материјали, а исто така и децата од 6 години и постари можат сами да го направат поголемиот дел од процесот бидејќи имаат поголема автономија од малите.

За да ги видите сите чекори на овој занает за деца од 6 до 12 години, ви препорачувам да го прочитате постот Прашка да се направи со децаНа Тие не само што ќе се забавуваат со изградбата на оваа прашка, туку и ќе играат потоа!

Лента за глава со помпонски уши да се прави со деца

Лента за глава со помпомни уши

Овој занает за деца од 6 до 12 години е совршен за да им го дадете на гостите на роденденска забава или да го носите како дел од костимот за животни. Материјалите за изработка на овој занает може да се најдат дома (волна, картон, ножици, чешел ...) единственото нешто што ќе треба да го купите ќе бидат обични ленти за глава во боја што одговараат на волната.

За да знаете како да ги направите, не пропуштајте ја постапката во објавата Лента за глава со помпонски уши да се прави со децаНа Тука доаѓа с everything објаснето чекор по чекор.

Карневалски ЕВА очила за правење со деца

Гумени очила ЕВА

Кога ќе се приближи карневалот, ова е еден од занаетите што треба да го земете предвид за да го направите, бидејќи е многу едноставен и брз за правење. Идеално е за деца над 6 години, но за најмалите би било препорачливо да имаат надзор од возрасно лице.

Овие чаши со гума ЕВА Имаат облик на срце, но во реалноста можете да изберете кој ви се допаѓа најмногу или најмногу одговара на костимот што детето сака да го носи, како starsвезди или квадратни очила. Ако сакате да видите како се направени, не пропуштајте ја објавата Карневалски ЕВА очила за правење со деца.

Бележник украсен со гума ЕВА

Декорирана тетратка на Мини

Враќањето на училиште се ближи и време е да се подготват сите училишни материјали што ќе им бидат потребни на децата за следната година. Можете да персонализирате некои од предметите украсувајќи ги на поинаков начин со малку креативност, на пример, пресоздавање на логото на Мини Маус на нивните тетратки.

Ликовите на Дизни се омилени кај многу деца. Нема да ви требаат многу материјали за да го направите овој дизајн на тетратка. Уште повеќе, детето може да го направи поголемиот дел од процесот сам. Затоа е еден од наједноставните занаети за деца од 6 до 12 години.

За да видите како е направено, ви препорачувам да го погледнете постот Бележник украсен со гума ЕВА.

Картон и крепе хартиена пеперутка

Картонска пеперутка

Ова е уште еден од најинтересните занаети за деца од 6 до 12 години картон и крепе хартија пеперуткаНа Не е потребно многу време за да се направи и можете да користите некои материјали што веќе ги имате дома како лепак за хартија, црни маркери, акции за картички и хартија за крепи. Совршено е да се прави во секое време со децата, особено кога е студено или дождливо и има помалку можности да излезете надвор да си играте.

За да знаете како да го направите тоа чекор по чекор, не пропуштајте ја објавата Картон и крепе хартиена пеперутка каде што е многу добро објаснето како да се направи оваа убава пеперутка.

Шарени полжави направени со ананас

Шарени полжави направени со ананас

Еден од најсмешните занаети за деца од 6 до 12 години за украсување детски соби е да ги направат полжави со ананас што сте успеале да ги соберете на терен. Тоа е многу оригинален начин да им дадете нова употреба на овие ананаси.

За да ги направите овие полжави во боја ќе ви треба само малку картон, малку акрилна боја, црн маркер и малку жежок силикон за што на малите ќе им треба помош во овој чекор. Во објавата Шарени полжави направени со ананас Можете да најдете видео со целиот процес за да го направите овој занает.

Тенџере за организатори на моливи за деца

Тенџере за организатор со молив

Децата сакаат да цртаат и тие секогаш имаат тенденција да акумулираат огромно количество боички, моливи и маркери кои на крајот секогаш завршуваат околу куќата. За да го избегнете ова и да ги имате сите слики на едно место без да се изгубите, ништо подобро отколку да го направите ова Организатор тенџере со моливи за деца.

Меѓу занаетите за деца од 6 до 12 години, ова е едно од најлесните и најзабавните што може да се направи. Покрај тоа, ќе ви овозможи да ги рециклирате материјалите што веќе ги имате дома, како што се стапчињата за сладолед што сте ги изеле ова лето. Наместо да ги фрлите, зачувајте ги и можете да научите како да го направите ова тенџере за организатор за моливи за деца.

Украсени влечки за лето

Влечки од цреша

Ова е одличен занает за постарите деца и можат да носат некои супер кул патики ова лето. Можете да им помогнете на најмалите да ги направат цртежите и тие исто така ќе сакаат да ги носат. Овој дизајн е многу лесен и ќе ви бидат потребни само два маркери за црвена и зелена ткаенина и некои бели патики.

Во објавата Украсени влечки за лето Видеото за правење на овој занает за деца од 6 до 12 години можете да го најдете чекор по чекор.

Едукативна загатка со стапови за занаети

Загатка со стапчиња за сладолед

Искористувајќи ги преостанатите материјали што ги имате дома како дрвени стапчиња што доаѓаат со сладоледите, можете да го подготвите ова многу едноставен занает со кој децата одлично ќе се забавуваат.

Тешко дека ќе ви требаат материјали, само неколку стапчиња, малку боички и малку ревност. Во сложувалката, децата можат да ја развијат својата имагинација и да нацртаат с everything што ми доаѓа на ум: цвеќиња, животни, овошја, планети ...

Ако сакате да видите како е направено од нула, не пропуштајте ја објавата Едукативна загатка со стапови за занаети.

Лесна футрола за молив со филц

Чувствува случај

Со часови веднаш зад аголот, ова е совршено надополнување на занаетот за преносни компјутери ЕВА за кој зборував порано. лесна футрола со молив, уште еден од најкул занаети за деца од 6 до 12 години што лесно можат да го направат со ваша помош.

Совршено е да носите во ранец или да чувате моливи на работната маса и да ги организирате. Всушност, случајот е толку тесен што речиси не зазема простор и децата ќе го сакаат резултатот. Ако сакате да видите како се прави чекор по чекор, не пропуштајте ја објавата Лесна футрола за молив со филц.

Смешни животни со дрвени стапчиња

Смешни животни со дрвени стапчиња

Следното е еден од најкреативните и најзабавните занаети за деца од 6 до 12 години што децата можат да го направат со рециклирање на преостанатите стапчиња сладолед и некои материјали што веќе ги имате дома како картон во боја, маркери, моливи, ножици, итн.

Овој занает се состои од изработка на некои слатки мали животни со дрвени стапчињаНа Во објавата Смешни животни со дрвени стапчиња Можете да најдете видео кое го објаснува производствениот процес за правење риба, пиле, диносаурус ... и со малку фантазија, кој знае какви други суштества можете да создадете. Она што е сигурно е дека ќе си поминете одлично!

Хранилки за птици со рециклирани лименки

Хранилки за птици со рециклирани лименки

Ако вашето семејство сака да рециклира за да се грижи за природата и околината, еве еден многу убав занает што ќе ви се допадне да ја украсите градината и нахрани ги малите птициНа Со ваша помош, тоа е еден од најсмешните занаети за деца од 6 до 12 години што можете да го направите заедно.

Лесно се доаѓа до залихите: неколку лименки храна, малку гума ЕВА, боја, малку жица и монистра. За да видите како е направено, можете да го прочитате постот Хранилки за птици со рециклирани лименки.

Како да направите риба со рециклирани ЦД-а и крепе хартија

Занаети за украсување музички ЦД-а

Ако имате 20 минути и неколку ЦД -а, можете да ги направите шарени риби за украсување на собата на најмалите. Ова е еден од најбрзите и најлесните занаети за деца од 6 до 12 години што можете да ги научите децата да го прават за да се забавуваат.

Во објавата Како да направите риба со рециклирани ЦД-а и крепе хартија Можете да ги видите сите материјали и чекор-по-чекор процес за да ги направите овие мини. Не го пропуштај!

Змии направени со помпони

Змии направени со помпони

Дали имате обоени помпони и мониста низ куќата? Совршено! Така, можете да ги користите за да создадете шарени и убави змии со која ќе го украсите секој детски агол од куќата.

Неговата структура е многу едноставна, монистра и помпони се прикачени со јаже за да формираат облик на овој влекач. Ако сакате да се обидете да го направите тоа, ви препорачувам да го погледнете постот Змии направени со помпони каде што ќе го најдете целиот процес.

Нараквица и прстен со гумени ленти

Гумен прстен и нараквица

Дали сакате да знаете како да направите некои нараквици и прстени со супер кул гумени ленти да подарам? Е ви требаат само многу гуми за боја и про transparentирно затворање во форма на кука. Сите упатства ќе ги најдете во објавата Нараквица и прстен со гумени лентиНа Тоа е едно од најубавите занаети што треба да го носат ова лето од деца од 6 до 12 години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.