Занаети за рециклирање за Божиќ. Снешко

Ако зборуваме Божиќ Не можеме да заборавиме на снегот и, се разбира, на снежните луѓе. Во овој пост ќе ви покажам како да го направите овој, рециклирајќи картонска ролна тоалетна хартија.

Материјали за изработка на снешко

 • Ролна од картон за тоалетна хартија
 • Обоена ева гума
 • Чистач на цевки
 • Помпони
 • Тијарес
 • Лепак
 • Чувствував
 • Ева гумен удар
 • Постојани маркери

Постапка за изработка на снешко

 • За да започнете мора да измерете ја ролната за тоалетна хартија да може да исече парче ева гума.
 • Поставете ја ролната со парче ева гума што го лепи со топол или ладен силикон.
 • Подгответе се чистач на цевки и две помпони од боите што најмногу ви се допаѓаат.

 • Исечете парче средства за чистење цевки и дајте му ја оваа форма на лак.
 • Залепете го на страните на ролната на главата на куклата.
 • Потоа додадете помпони што ќе бидат слушалки за кучиња од куклата.
 • Исечени во црвена чувствува лента што ќе биде шалот. Обликувајте го во клун на краевите.

 • Залепете ја шамијата во задниот дел и врзете јазол напред.
 • Со црн постојан маркер насликај ги очите.
 • Додај носот што ќе биде парче ева гума имитирајќи морков.
 • Направете црни точки што ќе бидат уста и осветлете ги очите со бел маркер.
 • Користете портокалов маркер за да нацртате сенки на носот.

 • Можете да ставите како мене некои розова руменило со маркер.
 • За да го завршам украсот на снешко што го поставив сјајна starвезда златна на дното.

И сега го имате вашиот снешко подготвен со рециклирање картонски ролни. Тие се одлични за украсување на училиштето или кој било агол од вашата куќа.

Ако сакате снежни луѓе, Ви ги оставам овие други што треба да ги јадете и многу лесно. Чао!!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.