15 лесни и оригинални занаети од ткаенина

Занаети со ткаенина

Слика | Пиксабеј

Ако сте добри во шиење, сигурно идејата за изработка занаети од ткаенина тоа ќе ве возбуди. Или со нова ткаенина или остатоци што сте ги зачувале од други прилики, можете да ја истакнете вашата најкреативна страна и да ги персонализирате или повторно да ги користите ткаенините за да создадете нови додатоци за вашата облека или некои украсни парчиња кои даваат нов воздух во декорацијата на вашиот дом. . Земете хартија и молив и не пропуштајте ги овие 15 лесни и оригинални занаети од ткаенина.

Бохо перниче за украсување на софата

Перница Бохо

Еден од најубавите занаети од ткаенина што можете да ги направите за да ги декорирате софите во собите во вашата куќа е ова перница во бохо стил.

Со неколку материјали можете брзо да го подготвите. Треба само да соберете мазна покривка за перница, волна, реси, јажиња, обоени конци, игли и ножици.

Можете да го приспособите како што сакате и да направите неколку за да одговараат. во објавата Бохо перниче, како да ја направите декорацијатаможете да го најдете чекор по чекор процесот за да го обликувате.

кутија за накит за прстени

кутија за накит за прстени

Ако вообичаено ги имате сите ваши додатоци расфрлани низ собата, со ова кутија за накит за прстени можете сите да ги поставите и нарачате.

Кој би рекол дека е направен со малку крпа и неколку картони тоалетна хартија? Резултатот е убав и елегантен. Ќе ви треба само жежок силикон и капак на кутијата за сето тоа да се собере.

Во објавата кутија за накит за прстени, убав и едноставен начин да ги зачувате можете да ги видите упатствата.

Завеса за маица

завеса

Уште еден од најфлертните и најпрактичните занаети од ткаенина што можете да го направите за да ја декорирате куќата е ова макраме трапило завеса.

Идеален е за украсување на прозорци и врати. Посебно вратите на тремовите бидејќи украсува, не прави бучава кога дува ветер и врши работа на која било завеса. Дури и многу е пријатно да се помине низ него!

Како материјали за изработка на оваа завеса за маичка ќе ви требаат: предиво за маичка во големи количини, шапки, чекан, шипка за завеси и предиво за маица за занаети со стара облека. во објавата Макамера завеса од ткаенина од маица можете да видите како е направено.

Повеќенаменска платнена торба

кеса од ткаенина

На старите панталони што сте ги чувале во плакарот, можете да им дадете втор живот со тоа што ќе го направите ова едноставно, но практично. повеќенаменска платнена торба. Во него можете да складирате се што имате дома!

Ќе треба да ги набавите следниве материјали: панталони со широки нозе, тесен врв, игла, конец, ножици и фиба.

Дали сакате да знаете како се прави тоа? во објавата Повеќенаменска торба за рециклирање на некои панталони Ќе најдете видео туторијал со сите чекори за да не изгубите детали.

Чанта за забава

црна торба

Ако сакате да правите занаети со ткаенина и конкретно чанти, ќе ви се допадне следново: а торба за забави што можете да го носите на сите настани на кои присуствувате, бидејќи црната боја одговара на сè.

Соберете празна кутија за млеко, малку ткаенина за внатрешната и надворешната обвивка, ножици и лепак за текстил. Завршувањето ќе бара малку вештина, но ако обрнете внимание на видео туторијалот во објавата Кутија за млеко и материјали за рециклирање торба за забави Сигурен сум дека ти изгледа одлично.

Платни кеси за парфимирање на ормарите

Торба за платно

Уште еден од најљубопитните занаети од ткаенина што можете да ги направите се некои ткаенини кеси за парфем плакарите на куќата и дека облеката мириса на нежен мирис.

Секоја гардероба може да собира мириси поради влажноста и многу едноставно решение е да се создаде природен освежувач на облека без потреба од користење хемиски производи. Тоа ќе спречи мирисот на мувлосана да се залепи на ткаенините на облеката.

Како материјали ќе ви требаат обоени ткаенини, сушени цветови или пори, течна есенција со мирис, лепило за ткаенини, линијар, ножици, маркер за ткаенина и некои други работи што можете да ги најдете во објавата Платни кеси за парфимирање на ормарите, каде што ќе ги најдете и сите упатства за создавање на овој занает.

Случај со крпа

Случај со крпа

Ако сте од оние луѓе кои имаат креативна низа и сакаат да ги персонализираат своите работи, не пропуштајте ја следнава идеја бидејќи тоа е една од најубавите и најпрактичните изработки со ткаенина која можете да ја подготвите за кратко време и ќе ја добиете многу перформанси од него.

Тоа е ткаенина каде што можете да складирате училишен прибор како маркери, пенкала или моливи. Сепак, може да се удвои и како мала футрола за шминка.

Како материјали ќе ви требаат: обоена или печатена надворешна ткаенина, внатрешна ткаенина, флизелин со леплива страна, патент, игла, конец и машина за шиење.

Во објавата Случај со крпа Можете да ги видите сите чекори што треба да ги следите за да го завршите овој занает. Со малку трпение ќе постигнете прекрасен изглед.

Пликови со крпа

платнено плико

Понекогаш имаме одредени важни документи складирани на неуредно дома што можеби ќе ни требаат во иднина. За да ги организирате сите по тема на едно место, следниот занает ќе ви биде многу корисен. Тоа е за платнено плико многу лесно да се направи и тоа ќе ни се најде за да ги чувате документите на куќата.

Материјалите што треба да ги добиете за да го направите овој прекрасен занает се ткаенина, бел лепак, четка, плико, ножици, пластика, стап за лепак, врвка, штипки и моливи.

Ако сакате занаети од ткаенина и сакате да научите чекор по чекор како да ги правите пликови со крпа не пропуштајте ја објавата.

Табела со букви од ткаенина - техника Декупаж

Рамка со букви од ткаенина

Уште еден од занаетите со ткаенина што можете да ги создадете за да направите подарок или да декорирате некоја од собите во куќата е кокетство. рамка украсена со букви од ткаенина користејќи ја техниката на декупаж.

Оваа техника се состои од лепење на исечоци од хартија од салфетка, но овој пат се прави со ткаенина за покривање на слика. Иако изгледа како комплициран занает, всушност е сосема спротивно.

За да ја направите оваа слика со букви од ткаенина ќе ви треба слика со длабочина од едната страна, ткаенини во различни бои и дезени, четки, калап за букви од шелак, лепак, вата, ножици и конец и игла за вез. Ако сакате да видите чекор по чекор како се прави тоа, не пропуштајте ја објавата Табела со букви од ткаенина - техника Декупаж.

Како да направите банер од ткаенина на отворено

банер од ткаенина

Следното е еден од занаетите од ткаенина што можете да ги користите за декорирање на внатрешни или надворешни простори, на пример за родендени или други видови забави во градината. На банери од ткаенина Тие му даваат многу посебен шмек на украсувањето на некоја прослава и доколку сами го подготвите, сигурно многу ќе им се допадне на сите гости.

Кои материјали ќе ви требаат за да го направите? Обоена ткаенина, конец и игла, врвка, линијар, сапуни за бојадисување и цик-цак ножици. не пропуштајте ја објавата Како да направите банер од ткаенина на отворено затоа што таму ќе ги најдете сите инструкции.

Висат фотографии во форма на со aвездие

обесете фотографии

Ако сакате да правите занаети со ткаенина, ова висат фотографии во форма на соѕвездие Ќе ви се допадне. За подготовка не ви требаат многу материјали и многу лесно се прави. Ќе треба само да набавите мали дрвени штипки за алишта, ножици, самолепливи ѕвездички од пена EVA, лента за миење (опционално) и долга врвка.

Во објавата Висат фотографии во форма на со aвездие ќе можете да прочитате како се прави тоа иако навистина нема многу мистерија. Ќе го завршите за кратко време!

Деним брош во форма на був.

ткаенина од був

Доколку дома ви останало парче тексас, можете да го искористите за да направите а убава був брош, еден од занаетите од ткаенина кои најдобро изгледаат на облеката.

Ќе треба да направите шема за да му дадете изглед на бувот и други материјали како што се парче тексас, ткаенина во боја или шарена, неколку копчиња, игла, конец, ножици и безбедносна игла.

За да видите како е направено, можете да ги најдете сите чекори во објавата Був тексас брош.

Срцева торба со крзнена ткаенина

Торба за срце

Овој занает е идеален да се направи како подарок за децата бидејќи благодарение на малата големина на чантата тие ќе можат да ги складираат сите свои работи во неа и да ги носат насекаде.

Постапката е многу едноставна за да го направите ова. торба во облик на срце а за ова треба да ја исечете ткаенината во форма на срце. Тоа е првиот чекор, но има многу други што можете да ги откриете во објавата Срцева торба со крзнена ткаенина.

Што се однесува до материјалите, ќе треба да соберете парчиња крзнена ткаенина, лента за пристрасност и кабел со иста боја, ножици, машина за шиење, штипки и клешта.

Страници со остатоци од ткаенина

писари

Дали сакате да носите додатоци во вашата коса? Ако е така, ќе ви се допадне следниот занает: a вратоврска коса направена со остатоци од ткаенина стил на осумдесеттите. Ќе им даде многу забавен и безгрижен шмек на сите ваши аутфити!

Кои материјали ќе ви требаат? Остатоци од ткаенина, ластик, машина за шиење и ножици. Толку лесно. Ако сакате да ги знаете чекорите што треба да ги преземете за да ги креирате овие шкртаници, ви препорачувам да го прочитате постот Scrunchies со остатоци од ткаенина.

Бандана лигавче од печатена ткаенина за бебиња

Печатена лигавче од бандана

На бандана лигавчиња Тие се предмети кои станаа многу модерни и кои можете да ги најдете во речиси сите продавници за детска облека. Ако имате мала рака и сакате изработки од ткаенина, одлично ќе се забавувате да ја направите оваа бандана лигавче за вашите деца или како подарок за некој на кој има потреба.

За да го направите овој занает ќе треба да ги набавите овие материјали: памучна ткаенина, фротир, копчиња или велкро, игли и конец, шема за лигавче, маркер, молив, листови хартија и мерна лента.

Откако ќе го направите шаблонот со лигавчиња, ќе треба да ги исечете ткаенините и да ги шиете рачно или со машина. За да го научите целиот процес детално, препорачувам да го прочитате постот Бандана лигавче од печатена ткаенина за бебиња.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)