Занаети од хартија

оригами

Многу пати сме разговарале за реализација занаети од хартија, но денес, ќе застанеме на рачна активност тоа може да се направи само со хартија: оригами.

El оригами Тоа е техника, поточно рачна активност, која се состои во постигнување на различни фигури преку преклопот на листот хартија. Задачата е едноставна како преклопување на хартијата многу пати и на начинот што е неопходен, сè додека не ја постигнете фигурата со шема.

El оригами, овозможува да се создаде свет на разновидни фигури, бидејќи според степенот на знаење и практика што го поседува занаетчијата, може да се постигнат што повеќе фигури по желба. Од авиони, до цвеќиња, птици или дрвја. Без сомнение, кранови во оригами тие се најпознатите птици.

Оние што ја извршуваат оваа работа, осигурајте го тоа оригами цвеќиња од хартијаТие се вистински задоволства за очите на оние што размислуваат за нив, како и за рацете на оние што ги извршуваат. Според нив, овие цвеќиња оригами им недостасува само мирисот.

Поради видот на работата извршена на хартијата, треба да бидат избрани листови со посебни тежини и текстури. Сепак, добро вреди, со оглед на добиените резултати.

Повеќе информации - Детски хартиени мобилни телефони

Извор - Википедија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.