11 прекрасни и оригинални новогодишни честитки

Една од најубавите божиќни традиции е онаа на испрати познатиот „Божиќ“ на нашите роднини и пријатели да им ги честитаме овие прекрасни празници.

Се верува дека овој обичај се родил во манастирите во средниот век, но во XNUMX век станал популарен во Англија. Оттогаш, продажбата на божиќните честитки е незапирлива и за среќа оваа прекрасна традиција е зачувана и опстојува до денес.

Овие денови се печатат многу слатки „Божиќ“ но ништо не се споредува со правење со свои раце. Доколку оваа година сакате да ги изненадите вашите најблиски со уникатни, оригинални и персонализирани новогодишни честитки, ви препорачувам да ги погледнете овие фантастични 11 прекрасни и оригинални новогодишни честитки.

Божиќни честитки

честитка за новогодишни елки

Картичка за новогодишна елка

Ако сакате божиќни честитки со елемент на изненадување, оваа поп-ап картичка сигурно ќе ви го привлече вниманието. Тоа е картичка која кога ќе се отвори покажува убаво многу шарена новогодишна елка.

Доколку сакате да го направите овој дизајн за да им го честитате Божиќ на вашите најблиски, забележете ги материјалите што ќе ви бидат потребни: картон за изработка на картичката, ножици и секач, гума и молив, маркери или моливи во боја, метален линијар, голема чинија и помала.

Можете да декорирате со маркери и да нацртате неколку венци, ѕвезди, снег или божиќни топки на дрвото. За да му дадете уште пореален шмек, ако сте вешти со секачот, можете дури и да означите бранови на дрвото како што е прикажано во објавата Божиќни картички, каде што ги имате сите инструкции за овој прекрасен и безвременски дизајн.

Оригинални новогодишни честитки изработени со дрвени стапови

Божиќни честитки

друг модел за правење Божиќни честитки Тоа е онаа направена со поло стапчиња, типичните дрвени. Иако е точно дека подготвувањето на овој занает е најзабавна активност, претходниот чекор за да ги добиете стапчињата не е ништо помалку... да јадете многу сладолед!

Откако ќе ги исчистите стапчињата за сладолед, следно е да ги соберете следните материјали: пена гума, лепак, картон во боја, бои во различни нијанси, црно пенкало, матрици за срциња и кругови, топчиња од филц, двострана лента итн. Ако сакате да ги видите материјалите во целост, ви препорачувам да го прочитате постот Оригинални новогодишни честитки изработени со дрвени стапови.

таму ќе видите 3 дизајни: Дедо Мраз, ирваси и снешко. Иако во реалноста, со малку имагинација, можете да направите многу повеќе ликови.

Декорација на пликови за Божиќни честитки

Коверти украсени новогодишни честитки

За да ги испратите овие урнебесни божиќни честитки, ќе ви требаат неколку пликови кои одговараат на задачата на овој оригинален занает. Моделите кои можете да ги најдете во објавата Декорација на пликови за Божиќни честитки Тие сигурно ќе ја поттикнат целата ваша креативност и имагинација.

Но, какви материјали ќе ви требаат? Многу едноставно: неколку пликови, украсена хартија, црн маркер, метални акварели, веши лента, лепак, мастило и печати.

Постапката е многу едноставна, а резултатот е прекрасен. Затоа, топло ви препорачувам да го пробате бидејќи овој занает ќе биде совршено надополнување до божиќните честитки.

Мобилна честитка

Мобилна честитка

Дали сакате да го изненадите вашето семејство и пријателите со супер оригинална божиќна честитка оваа година? ништо подобро од ова мобилна картичка каде целото внимание ќе падне на централниот дел на занаетот. Во овој модел што ќе го видите на сликата, главниот лик е елка, но можете да ја дизајнирате и со други фигури како ѕвезди, снегулки итн.

За овој занает ќе ви требаат многу малку материјали: картон во боја, хартија за завиткување, тенок врв, лепак, ножици и предмет кој служи за правење круг.

Во објавата Мобилна честитка Можете да најдете видео туторијал со сите чекори за брзо да го направите овој прекрасен Божиќ.

Картичка за лице на Дедо Мраз

Божиќна честитка на Дедо Мраз

Следната божиќна честитка сигурно ќе ги воодушеви децата. Станува збор за лице на Дедо Мраз направени со памук. Љубопитни, нели? Сигурно ќе изгледа како фантастична идеја да им честитате на пријателите од класата со еден од најомилените и најомилените ликови на Божиќ.

Покрај тоа, тоа е одлична можност децата да се забавуваат во студените зимски вечери и да се забавуваат дизајнирајќи ги овие новогодишни честитки со ликот на Дедо Мраз.

За да го направите ова ќе треба да ги соберете сите овие материјали: картон во боја, бел памук за брада, црвен помпон за носот, подвижни очи, лепак, ножици, линијар, молив и компас.

Дали сакате да знаете како се прави тоа? во објавата Божиќни честитки за да им дадете многу оригинални Имате видео туторијал со сите инструкции за да не изгубите ниту еден детал.

честитка за елка

новогодишна честитка новогодишна елка

Друга божиќна честитка која многу добро ја надополнува претходната е a кутија за подарок скокачка картичка. Резултатот е многу шарен и изгледа одлично покрај честитката на Дедо Мраз во кој било ходник дома.

Како да го направите? Со следните материјали: картон во боја, парчиња украсна хартија во разни нијанси, мали пом-пом во разни бои, црвена пом-пома со средна големина, украсни налепници со новогодишни мотиви, моливи, линијар и ножици.

Можете да видите како се прави тоа во објавата Божиќни честитки за да им дадете многу оригинални. Таму ги имате сите чекори со слики за да ви биде полесен процесот на дизајнирање.

Божиќна честитка со Дедо Мраз

Божиќна честитка на Дедо Мраз

Ако сакате Дедо Мраз како божиќен мотив За да ги украсите вашите честитки, ова е уште еден убав дизајн кој можете да го подготвите за овие празници. Многу лесно!

Добијте ги следните материјали (картон во боја, бел филц, мастило, ножици за обликување, маркер и црно пенкало, лепак и двострана лента). Постапката за правење на оваа Божиќна честитка е супер лесна, но има некои детали на кои треба да се обрне внимание. Резултатот е прилично елегантен.

Кликнете на објавата Оригинална картичка на Дедо Мраз за овој Божиќ да ги видите сите упатства за изработка на овој занает.

Божиќна честитка со елка и камења

честитка за елка

Дали ви се допаѓа минимализмот во Божиќни честитки? Во тој случај, овој модел може да биде соодветен за вас. Ова е многу елегантна и едноставна Божиќна честитка.

Ако сè уште не ги имате подготвени вашите новогодишни честитки, во објавата Божиќна честитка со елка и камења можете да ги видите упатствата за да ги подготвите набрзина. Како материјали ќе треба да соберете зелен и крем картон, фин кабел за лепак за глувче, ножици, топки за накит, лепак, лента, златен врв, линијар, молив и секач.

Божиќна честитка со ѕвезда

Божиќна честитка со ѕвезда

Божиќните честитки се многу убав детал за честитање на празниците. Уште повеќе ако ги направите со свои раце, тие стануваат уште поспецијален подарок. Меѓутоа, доколку немате многу време за тоа, овој модел на ѕвезда Божиќна честитка е совршено решение. Убав и лесен занает за добивање.

Треба само да ги соберете материјалите и да се фатите за работа. И најмалиот од куќата ќе може да ви подаде рака за да се забавувате. Ќе си поминат одлично! во објавата Божиќна честитка со ѕвезда Можете и упатството и комплетните материјали, од кои некои се: украсена хартија, занаетчиски картон, бисери, пена за лепило и уште неколку работи.

Многу лесна Божиќна честитка за правење со деца

Експрес Божиќна честитка

Друга опција за да им ги честитате празниците доколку сакате да направите нешто посебно за вашите пријатели и семејството, но немате премногу време да се посветите на изработката е оваа Божиќна честитка, која е толку лесна за креирање што е совршена и за деца. Експрес Божиќна честитка дека ќе им се допадне и на оние што го прават и на оние што го добиваат.

Со само малку обоен картон, пена EVA, дупчиња со дупчиња, трајни маркери, ножици и лепило ќе добиете многу убава Божиќна честитка на која можете да и дадете персонализиран шмек.

Ако сакате да видите како е направено, не пропуштајте ја објавата Многу лесна Божиќна честитка за правење со деца. Таму ги имате сите инструкции со слики за да не се изгубите во ниту еден чекор.

Божиќна честитка со сламки

Божиќна честитка со сламки

За време на овие свечености, се земаат вкусни топли или ладни пијалоци за да се прослави Божиќ и многу од нив се украсени со сламки и други елементи. Ако ви останало, не фрлајте ги и зачувајте ги бидејќи може да се користат за правење Божиќни честитки со кои ќе им ги разубавите овие датуми на вашите најблиски. Плус, тоа е одличен начин за рециклирање материјали.

Други работи што ќе ви требаат се занаетчиски картон, бел картон, лепак, ножици, бел маркер, сламки, дрвена ѕвезда и секач. Резултатот е одличен и изгледа многу убаво. Ова е уште еден од оние занаети со кои децата навистина ќе сакаат да се забавуваат за време на празниците.

За да дознаете како се прави тоа, ве советувам да го погледнете постот Божиќна честитка со сламки каде што ќе ги најдете сите упатства за овој занает, чекор по чекор со слики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.