Занаетчиство за да научите да врзувате врвки за чевли

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме друг занает за учење, во овој случај да научиме како да врзуваме врвки за врвки. Тоа е многу едноставен занает за правење и многу корисен за најмалите во куќата, бидејќи тие можат да вежбаат во секое време. Може дури и да се користи како забава надвор од дома.

Дали сакате да видите како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме занаети за да научиме да врзуваме врвки за чевли

 • Картон, големината што ја претпочитаме да го правиме овој занает. Иако идеално е нозете да бидат приближно иста како и оние на детето кое ќе вежба.
 • Волна од саканата боја или фини врвки.
 • Ножици
 • Машина.
 • Пенкало за обележување.

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 1. Ние го пресекуваме парчето основен картон големината што ја сакаме занаетчиството. Може да биде со мала големина за полесно носење.
 2. Ние цртаме две влечки со маркер. Може да биде многу едноставен дизајн или да залепите отпечатен цртеж.
 3. Ние правиме дупки дупчење на картон, каде што дупките за врвките би биле во чевлите што ги имаме. Важно е дупките да бидат добро заоблени, за да се заглави волната или кабелот.
 4. Ние ја поминуваме волната како кабел, оставајќи ги краевите неврзани, бидејќи тоа ќе биде задачата за учење што ќе ја извршат малите во куќата.
 5. За да ви помогнеме да ја исполните оваа задача, можеме да нацртаме во горниот дел како да направиме јамка на шематски и едноставен начин и на тој начин тие можат да ги имитираат чекорите исцртани со краевите на волната.

И подготвени! Сега можеме да започнеме да вежбаме како да врзуваме чевли, така што нашите деца ќе бидат повеќе самостојни.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.