Занает за деца во затвор: сликање нокти #yomequedoencasa

Се соочуваме со ситуација никогаш порано, барем во последните генерации или во минатиот век. Постои пандемија предизвикана од Коронавирус (COVID-19) што предизвикува многу инфекции, па дури и десетици илјади смртни случаи низ целиот свет. Децата мора да бидат врзани дома и занаетчиството е одлична идеја за нив да се забавуваат дома.

Овој занает е многу едноставен и тие се со материјали што веројатно ги имате дома. Децата го сакаат тоа и одлично се забавуваат. Тоа е многу едноставно и може да се забавуваат долго време. Сè е во цртање на рацете и сликање на вашите нокти, толку е многу забавно!

Кои материјали ви се потребни

  • 1 лист хартија ДИНА-4 или 1 големина или картон со соодветна големина
  • Маркер во боја
  • Лак во боја

Како се прави занаетчиството

Изработката на овој занает е многу лесна, но дури и ако е лесна, не значи дека не е голема забава да се прави со деца. Земете хартија или парче картон (па дури и картон) и нацртајте ги рацете или оние на вашите деца, само треба да го заокружите со обележувачот за да остане силуетата на раката.

Кога ќе заврши силуетата, ќе мора само да ги нацртате ноктите кон рацете. Дозволете им на децата да ги изберат занаетите што ги сметаат (бојата што најмногу им се допаѓа). Бидете сигурни дека се лак за нокти што не ви пречи што вашите деца користат да сликаат како да се четки.

Потоа, како што можете да видите на сликите, само треба да им дозволите на вашите деца да ги насликаат своите нокти, тие ќе сакаат да вежбаат да прават маникир, а ако тоа го направат добро подоцна, можат да го сторат и на вас!

Исто така, дозволува откако ќе завршат со сликање на ноктите на цртежот, тие ќе сликаат што сакаат повеќе ... Како гледате на сликите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.