Занает со ролни за тоалетна хартија за работа на броевите # останете дома

Овој занает е идеален да се прави со деца, бидејќи е едноставен, а исто така и најмалиот од куќата ќе го смета за најзабавен. Пред сè, идеално е за оние деца кои учат да работат со броеви. Потребни ви се малку материјали, а исто така и децата можат активно да учествуваат.

Иако треба да исечете, тоа е доста малку и ако им треба помош, ќе треба само да им подадете рака да го исечат картонот и уште малку. Откако ќе завршите, само треба да играте!

Што ти треба за занаетчиството

 • Ролни за тоалетна хартија (картон)
 • 1 парче картон
 • 1 обележувач на бојата што ја сакате
 • 1 празно шише со вода
 • 1 ножици

Како да направите занает за тоалетна хартија

За почеток, ќе треба да изберете онолку ролни тоалетна хартија колку што сакате да ги направите броевите. Направивме до 5, но можете да ставите, на пример, до 10. Иако ќе ви требаат 10 ролни тоалетна хартија. Првото нешто е да ја нацртате „вратата“ на крајот од ролната, со големина што ќе одговара на картонската паричка што ќе ја направите.

Направете картонски монети како што гледате на сликите, вистинската големина за да одговара на „вратата“ што ја цртате на картонот. Ставете го бројот на секоја паричка и на секоја соодветна ролна.

Потоа, со празното шише со вода, исцедете го да стане воздух и дајте ги картонските монети. Играта се состои во тоа да ги ставите монетите во целта без да ги допрете и ролните хартија да не се враќаат со воздухот. Прво испробавме големо шише детергент, но адаптирано играта со мало празно шише со вода и беше повеќе од доволно за да може да се игра.

Тоа е забавна игра, децата мораат да ја стават паричката 1 во ролна 1, и така натаму со работата со броевите ... децата ќе си поминат убаво!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.