Заштитен екран за деца

Заштитен екран за деца

Во овој занает можеме да направиме сопствен екран за да ги заштитиме очите од каков било вирус. Ние сме во состојба на тревога против вирусот ковид-19 и ако имаме PVC лист и одредена креативност, можеме да направиме своја заштита. Овој дисплеј е визуелен и креативен и е наменет за деца. Идејата беше да се создаде форма на круна, но секогаш можете да ја проширите вашата фантазија и да замислите која било друга форма што одговара на вкусот и личноста на детето.

Материјалите што ги користев се:

 • ПВЦ лист за екранот
 • розова ева гума
 • беж ева гума
 • сјајни ленти за налепници
 • златни тркалезни налепници
 • сјајна со розова налепница
 • гума за држење на екранот на главата
 • врел силикон со пиштол
 • молив
 • ножици
 • секач
 • бела нишка и игла
 • образец во форма на круна образец за круна За да го преземете образецот: го ставаме покажувачот над сликата и кликнете со десното копче на глувчето и изберете „зачувај ја сликата како ...“ и преземете ја. Можеме да го испечатиме директно или ако сакаме да ја прилагодиме нејзината големина, можеме да го направиме следново: отвораме документ со збор и во празен документ вметнуваме слика, поставувајќи ја оваа преземена слика. Со цел да управуваме со нејзината големина тука, можеме да и ја дадеме саканата големина и потоа ја отпечаќаме.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние го земаме нашиот ПВЦ лист и ги земаме мерењата за да ги направиме парчињата. Во мојот случај тие биле широки 22 см и долги, тоа ќе зависи од должината што ја сакате, во зависност од мерењата на лицето и вратот на детето. Најмногу бара што е тоа што ве покрива над брадата. Ние го пресекуваме листот и ги заокружуваме аглите тоа ќе биде на дното на екранот.

Втор чекор:

Toе ставиме украс на горниот дел од екранот. Во мојот случај, избрав круна што може да се користи и за девојчиња и за момчиња, иако исто така можете да изберете форма што најмногу личи на вкусот и личноста на детето. Го оставив образецот за круната погоре, со мал преглед на тоа што треба да направите за да го преземете. Ние го отсекуваме образецот за хартијаlyубов Ние го трагаме на ева гумениот лим и повторно го сечеме.

Трет чекор:

Исечивме две розови ленти, Тие ќе имаат иста должина како должината на ПВЦ листот и ширина од околу 3 см. Едно од нив ставаме на едното лице на горниот дел од листот, а другото што ќе го залепиме е од другата страна. Ја земаме круната и лепиме на врвот на една од ева гумените ленти Розова боја. Ние ја украсуваме круната со дијаманти и налепници.

Четврти чекор:

На страните на ева гумените ленти што ги правиме некои попречни пресеци со помош на машина. Намалувањата ќе бидат за да може да се помине гумата. Еднаш низ отворите ќе ја шиеме гумата со конец.

Заштитен екран за деца


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.