Како да направите зајак со фимо или полимерна глина - ЧЕКОР ПО ЧЕКОР

Во ова туториал Јас ве учам да моделирате а зајак со Фимо o полимерна глина. Одлично е да ја украсите детската соба, да си играат малите, па дури и да ја користите како украс за моливи или рамки за фотографии.

Материјали

За да го направите зајакот ќе ви треба Фимо o полимерна глина, во овој случај ќе го искористиме следново colores:

 • Бланко
 • Rosa
 • Црна

Покрај тоа, ќе ви треба и следново материјали:

 • Нож
 • Шило
 • Бела акрилна боја
 • Црна акрилна боја

Чекор по чекор

Да го сториме зајак со фимо ајде да започнеме со создавање на Cabeza и тело. Направете бела топка и потоа превртете ја со дланката напред и назад, создавајќи така еден вид цилиндар што ќе биде глава. За телото, откако повторно ќе направите топка со друго парче бело, превртете се на едната страна од таа топка, така што само еден дел ќе се изостри, на овој начин ќе создадете пад. Ставете ги двата дела заедно, оставајќи ја капката подолу и цилиндерот одозгора.

Сега го ставаме шепи. За да го направите ова, мора да направите две еднакви бели топчиња и да ги превртите на едната страна со показалецот за да бидат изострени и да има пад како оној што го направивме за телото, но за малку. Лепете ги рамо до рамо со острата страна надолу на стомакот на зајакот и израмнете ги малку за да не бидат премногу обемни.

Е направиме уши големи Повторно земете две бели топчиња и направете две капки како со нозете, но овој пат повеќе испружени. Израмнете ги малку пред да ги лепите и оставете ги таму без да ги облечете уште.

Ние ќе го направиме внатрешниот дел од уши во обичка розова. Следете ги истите чекори што едноставно ги направивме со белата боја, но овој пат со розовата и со неколку помали парчиња. Залепете ги розовите капки над белите, и ставете ги на главата на зајакот. Како детал, може малку да го свиткате едното уво.

Во лице ние ќе го ставиме очи правејќи две дупки со шилот, а во нив воведуваме две црни топчиња. Со бела боја, насликајте две точки во очите за да симулирате брилијантно. За носот и уста Alsoе користиме и боја, овој пат црна, и насликаме точка и два лакови како да се насмевки што излегуваат од неа.

Треба само да го ставиме опашка. Направете знак-топка и залепете ја на грбот. 

Резултира

И, нашиот зајак ќе го направиме со Фимо. Ова е резултат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.