Змеј со ролна картон за тоалетна хартија

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да направиме А. змеј со картон од ролна тоалетна хартија и малку имагинација.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот змеј

 • Картон од ролна тоалетна хартија.
 • Креп хартија од бојата што ја сакаме.
 • Неколку парчиња волна.
 • Занаети очи.
 • Лепак
 • Ножици

Рацете на занает

 1. Прво на сите е наредени картони од ролна тоалетна хартија, можеме да го залепиме со бел лепак или кој било друг лепак. Можеме да го покриеме со секаков вид хартија (картон, крепе хартија и сл.) Или да го насликаме картонот со маркери или темпера.

 1. Ние исечеме ленти од крепе хартија од бојата дека сакаме да направиме пламен од здивот на змејот и ќе ги залепиме овие ленти на еден од краевите на картонот, одвнатре. Ако сакате да изгледа повеќе оган, можете да ги користите црвените и жолтите или портокаловите бои.

 1. Ајде сега направете детали за лицето на змејот. За ова, ќе ги залепиме двете занаетчиски очи на спротивната страна од картонот во однос на оној со пламен. Можете исто така да направите уши од картон.
 2. Со две парчиња волна од иста боја, ќе го одвртиме и направете мали топчиња од волна што ќе направат дупки за носот. Toе ги залепиме двете топки близу до она што ќе биде багажникот, каде што сме го запалиле пламенот.

 1. Играњето со овој змеј ќе биде многу поинтересно. Ако сакаме пламените јазици да имаат поголем ефект, треба само да дуваме од главата и лентите за хартија од креп се топат.

И подготвени! Веќе го завршивме нашиот змеј, можеме да направиме многу варијанти на овој змеј.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.