Змии направени со помпони

Овие змии се многу забавни со децата. Навистина ни се допаѓа неговиот привлечен начин да се прави со помпони и на тој начин да можеме да украсиме кој било детски агол од куќата. Неговата структура е многу едноставна, изработена со помпони и обоени зрнца кои се подвиткани помеѓу јаже за да се формира ова забавно животно.Змии направени со помпони

Материјалите што ги користев за две змии се:

 • 9 помпони од околу 5-6 см црна боја
 • 9 помпони од околу 5-6 см жолта боја
 • 4 големи украсни очи
 • Навој-кабел од која било боја (во мојот случај избрав жолта)
 • Голема игла за да може да се помине конецот помеѓу помпоните и мониста
 • Големи обоени монистра направени од дрво или каков било материјал
 • Помали обоени монистра
 • Тијарес
 • Топол силикон и пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Првиот чекор:

Го ставаме кабелот низ внатре во иглата. Со подготвено јаже започнуваме да помине низ првата помпон така што е прикачен. Првата змија што се прави е црна, така што првата помпон е жолта (тоа ќе биде глава на змијата) и така ќе биде во контраст со остатокот од телото.

Втор чекор:

Потоа ставивме првата голема ситница бојата што ја сакате и потоа повторно поминуваме низ друга помпон, во овој случај веќе ќе биде црна. Ние ќе го направиме остатокот од змијата наизменични зрна и помпони.

Трет чекор:

Ние ја прилагодуваме структурата на змијата пред да ја заврши опашката. Ние ги лизгаме помпоните и мониста за да нема празнини и поставиме голема мушка на крајот. Потоа ќе поставиме 4 или 5 мали монистра наизменично ги боите и затворете ја опашката со јазол. На крајот на јазолот оставаме парче јаже од околу 4 см и го кршиме за да биде декоративно.

Четврти чекор:

Во предниот дел, каде што главата, ќе врземе јазол да се запечати структурата. Исечете го кабелот од околу 4 см од јазолот и извлечете го за да изгледа како јазик. За да завршиме, ќе се држиме со силиконот обете очи на змијата. Другата змија ќе се изработи на ист начин како и првата, но менувајќи ги боите на помпоните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.