Змија со тапи

Здраво! Во денешниот занает ќе го направиме ова смешно змија со тапи. Можете да го направите со големината што ја сакате само со додавање на повеќе или помалку плута, идеално е да се прави со деца за да можат потоа да играат или да украсуваат полица.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата змија со тапи

 • Прави тапи од вино
 • Удар, зашилени ножици или нешто остро за прободување
 • Стринг за спојување на сите парчиња
 • Некаков црвен картон,
 • Занаетчиски очи или црно-бел картон за да направите очи или црн маркер.
 • Лепак
 • Секач
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Првиот е исчистете ги тапитеЗа ова можеме да ги вариме во вода неколку минути, да ги исцедиме и да ги оставиме да се исушат најмалку еден час. Овој чекор е опционален.
 2. Ние сечеме помеѓу 3 и 4 тапи на парчиња околу половина сантиметар. Ова е индикативно бидејќи ќе зависи од големината што сакаме да ја има змијата.

 1. Ние правиме дупка во центарот Од сите парчиња, таа мора да биде доволно голема за да може да помине поврзувачкиот кабел и при правење јазол да остане фиксиран без да поминува низ дупката.

 1. Поминуваме низ низата и правиме јазол помеѓу парче и парче така што тие остануваат одвоени. Ние додаваме додека не ја добиеме посакуваната големина.

 1. Да се ​​направи подобра завршница поделивме плута на половина, една од тие половини ја завршивме во една точка да се направи опашката и малку дупчат да се воведе низата малку и да се поправи со силикон.

 1. Ние ја земаме другата половина од плута и исечеме агол за да ја направиме главата поостра. Ние го поправаме на телото на ист начин како и опашката. Ги лепиме очите и јазикот.

 1. Ако сакате, можете да го насликате телото на змијата со темпера.

И подготвени! Ние веќе ја завршивме нашата змија. Можете да играте со должината на змијата или да правите онолку колку што сакате.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.