Идеи за рециклирани шишиња

Рециклирани шишиња

Ако сакате да рециклирате предмети што ви се на дофат, ова е оригинален начин да го направите тоа. Ги смислив овие форми, но секој дома може да го направи тоа со каква било форма и дизајн. Да се ​​работи со ваков вид пластика, не само која било боја ќе работи, а всушност темпера не е најдобриот начин затоа што може да излезе откако ќе се исуши на обоената површина. Од оваа причина, избрав прво да сликам со нормален лепак, така што следното сликарство ќе ја има таа приврзаност. Морам да истакнам дека не е исто да се работи една пластика од друга, бидејќи оној што најдобро одговара за ова е оној на дволитарски безалкохолни пијалоци, има поголема цврстина кога е обоен и се чини дека подобро ги зафаќаат материјалите . Тогаш е да ја оставите вашата фантазија да лета и да ја украсите по ваш вкус.

Можете исто така да го следите чекор по чекор во следниот видео-упатство:

Ова се материјалите што ги користев:

 • празни сода или шишиња со вода
 • боја на темпера или акрилна боја на база на вода
 • налепници или какви било украси
 • безбоен и досаден лак
 • силиконски лепак
 • молив за цртање слики
 • маркер за обележување на упатствата
 • обоени маркери за украсување на површината
 • мала помпон за украсување на носот

Да се ​​направи гнездо на птица

Прв чекор:

рециклирани шишиња

Избираме шише сода за да го направиме птичјото гнездо. Избрав ваков вид шишиња затоа што е поцврсто и поотпорно. Ние бараме да можеме исечете тесна област на дното на шишето и широка област на врвот на истото шише. Е обележиме со маркер за да не се збуни при сечење.

Втор чекор:

рециклирани шишиња

Откако ќе се исечат, ќе се обидеме да се осигураме дека тие добро се вклопуваат едни со други. Горниот дел треба да биде поширок од долниот. Ако сè е точно ќе насликаме со лепак. Оставаме да се исуши.

Трет чекор:

со обележувачот ги обележуваме областите што оставивме да ги исечеме. Ние ги правиме декоративните завршетоци на горниот дел од шишето и влезната дупка на гнездото.

Четврти чекор:

рециклирани шишиња

Во овој чекор ќе го насликаме од боја на темперамент, како што објаснив претходно, прво е додадено Опашката за овој вид на боја подобро да се зафати со овој вид материјал. Оставете го да се исуши и повторно ставете втор слој на боја за да ги завршите добро, дури и сите агли.

Петти чекор:

Завршивме украсување на некои области, можете да продолжите да користите друга боја на боја на темпера, но во мојот случај користев акрилна боја водата. Ја користев златната боја. Оставете го да се исуши и украсете со налепници по наш вкус.

Чекор шест:

Останува само да му дадеме една лак слој и оставете го да се исуши. Исто така, ќе ставиме слама внатре да се имитира креветот на гнездото. Исто така, го украсив капачето од шишето и го ставив. Исто така, морам да кажам дека за да можеме да го обесиме ова гнездо, мора да направиме дупка во приклучокот и да поминеме јаже низ него. Tieе врземе јазол во јажето на задниот дел од приклучокот за да можеме да го обесиме.

Да се ​​направи кадилница и жардиниера

Треба да ги следите истите чекори како и во претходниот занает, но со други различни начини. Во мојот случај избрав шише вода и морам да кажам дека овој вид пластика е помалку робустен и затоа ќе биде тешко да се дадат лепак и темпера температури.

Прв чекор

Ние го правиме истото репортери прво обележување со маркер. Потоа ќе ја обоиме површината на шишето со лепак, мора добро да ги завршите слоевите бидејќи ќе ви биде тешко да се придржувате до овој тип на површина. Оставете да се исуши и наслика со темпера.

Втор чекор

Ние ќе сториме со молив цртежите на очите, устата и носот за да не се погреши. Во случај на кадилница, ќе ги направиме облиците што ги сакаме. Ние се надополнуваме и боеме со обоени маркери.

Тогаш ние ќе ви дадеме лакот, нека се исуши и залепи помпонот на носот со лепак од силиконски тип.

За кадилницата што ја даваме и ние лакот и оставаме да се исуши. Ние ќе се пополни со мали камењаs за поддршка на темјан.

Рециклирани шишиња


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.