Самостојна нула картичка

нула-победа

Доаѓам денес со многу лесен занает што можете да го направите со деца и може да се користи за многу работи: правење картичка, подарок, игра ... Тоа е сам-почетна картичка за гребење. Каде што можете да скриете тајна порака и да ја погодите треба да гребете.

Во овој случај ги искористив за да го направам календарот Адвент за оваа година и тие треба да направат игра и дека секој ден можам да изберам помеѓу двајца за да видам какво изненадување ќе се појави. Ако сакате да видите како е направено, ќе ви покажам чекор по чекор:

Материјали:

За извршување на оваа картичка за гребење ќе ни бидат потребни следниве материјали:

 • Картон во боја.
 • Точка на топката.
 • Свеќа
 • Сива акрилна боја.
 • Лававаџилас.
 • Четка
 • Тијарес

Процес:

нула-победа-1

Започнуваме со изработка на картичката: за ова ќе исечеме правоаголник од седум за четиринаесет сантиметри. ќе нацртаме два круга, помагајќи ни со чаша (во мојот случај, може да биде со компас, со печатач или со кој било круг предмет што го имаме дома). Потоа ќе ја напишеме пораката што сакаме да ја скриеме секој во својот круг.

нула-победа-2

Следниот чекор е тријте свеќа над напишаната порака, во внатрешноста на кругот. Можете да го направите и со бел восок, но изгледа подобро со свеќата кога го гребете.

нула-победа-3

Тогаш ние подготвуваме мешавина за боја и неколку капки машина за миење садови, добро мешајќи. Можете да користите металик боја, или која било друга боја, единственото нешто што треба да го имате на ум е дека е нетранспарентно и добро ја покрива напишаната порака, така што добро покрива.

нула-победа-4

Ние ќе ја нанесеме бојата во внатрешноста на кругот добро опфаќајќи го напишаното. Потоа мора да го оставите да се исуши, најмалку два часа.

нула-победа-5

Конечно со паричка ќе гребеме оној кој најмногу ни се допаѓа и ќе ја откриеме тајната порака.

Ако ви се допаднаа и сакате да видите како ги користев, ќе ве чекам на следниот пост !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.