Ирваси од плута за украсување на елката

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а ирваси со плута за украсување на елката. Тоа е едноставен занает, совршен да се прави со деца и изгледа многу убаво на дрвото.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да го направиме нашиот украс во форма на ирваси со плута

 • Плута од шише со вино или што и да е исправено.
 • Акции на црвен картон или друга густа хартија
 • Бела хартија или картон
 • Црна, кафеава или сива гума од ева
 • Парче жица за рачката каде ќе виси украсот
 • Дебело предиво или црвена волна или друга божиќна боја
 • Секач
 • Тијарес
 • Пиштол за топол лепак

Рацете на занает

 1. Ние земаме плута и исечеме еден од краевите за да добиеме прстен од плута што ќе биде носот на нашата ирваси.

 1. Исечивме две очи во бел картон и црвен круг за носот.
 2. Ние го лепиме носот на прстенот од плута и цртаме насмевка под неа. Ние го лепиме носот на ирвасите на главата со топол силикон, што ќе биде остатокот од плута.
 3. Ние ги лепиме очите на врвот на кругот од плута и ги насликаме зениците и некои веѓи За да и дадете експресивност на ирвасите, можете да си играте со ова за да создадете различни украси за ирваси.

 1. Ја ставаме низата што ќе делува како рачка за обесување на украсот на горниот дел, фиксирајќи го добро со силикон.

 1. Ние ги исекуваме ушите и роговите во ева гума, по можност кафеава, и ги лепиме на страните на главата, скоро на врвот.

 1. За да го завршиме украсот, ќе создадеме еден вид капа или коса одозгора. За тоа Ние навиваме предиво или волна, лепејќи го со врел силикон малку по малку додека не се покрие целиот горен дел.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.