Ирваса топка направена од картон

Овој занает е наменет за деца над 8 години бидејќи претставува малку повеќе тешкотии. Занает е што со точни упатства да ги следите чекорите и соодветните материјали ќе изгледаат одлично и ќе можете да го декорирате домот на Божиќ. Може да се закачи на дрвото или на кое било друго место во куќата.

Следно, ќе објасниме како треба да го направите занаетот за да можете да ја имате вашата топка од ирваси направена од картон.

Кои материјали ви се потребни за да го направите занаетот?

 • Yellowолти или месни ленти од картон (4 ленти со еднаква големина)
 • 2 подвижни очи
 • Мал круг на црвен картон
 • Кафеав или зелен картон
 • 1 ножици
 • 1 стап за лепило

Како треба да го направите занаетот

Прво, мора да ги ставите лентите што сте ги исекле на крст, како што гледате на сликата. Откако ќе ги имате, мора да ги земете лентите што се во права линија едни со други за да направите кругови и да ги залепите со лепилото. Haveе имате тркалезна топка.

Потоа ставете ги подвижните очи и залепете ги како што гледате на сликата. Потоа ставете го црвениот нос направен од картон и исто така лепете го на него. Следно нацртајте ги роговите на ирвасите на другиот картон и исечете ги. Откако ќе ги имате, залепете ги на главата на ирвасите како што гледате на сликата, користете стапче за лепило за да го добиете.

Не сме ставиле никаков вид на жица за да ја обесиме затоа што ќе ја оставиме на полица за украсување. Но, во случај да сакате да го закачите на елката или на друго место, тогаш само треба да го ставите јажето или јамката на врвот на главата, поминувајќи го преку горната лента и правејќи мек јазол за да не го натерате картонот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.