Како да декорирате стаклена тегла со техниката декупаж

Тегла украсена со техника декупаж

Техниката на декупажа се состои од лепење парчиња хартија на различни површини. За да го направите ова, се користи мешавина од бел лепак и вода, која при сушењето останува транспарентна. Резултатите се секогаш впечатливи и многу убави, затоа што остава впечаток дека е рачна работа.

Можете да користите многу видови хартија за овој занает, како исечоци од списанија, хартија за завиткување или во овој случај украсени салфетки. За овој вид материјал е најсоодветен, бидејќи хартиените салфетки се многу порозни, тенки и лесно се ракуваат. Дали сакате да научите како да ги декорирате стаклените тегли со техниката декупаж?

Украсена стаклена тегла

За да започнете, треба само да добиете многу основни, ефтини и лесни материјали за наоѓање. Чувајте стаклени тегли со конзерви, оцет или вино, Не е важно дали има боја затоа што ќе биде целосно покриен. Ако најдете шишиња или стаклени тегли со олеснување, резултатот ќе биде многу поспектакуларен со техниката на decoupage. Areе ги видиме материјалите и чекор по чекор.

Материјали

Материјали за украсување стаклена тегла

Ова се материјалите што ќе ни бидат потребни:

 • Сервилетас украсена хартија
 • Четки
 • Бел лепак
 • Контејнер со вода
 • Стаклени тегли

Чекор по чекор

чекор по чекор

Ова се чекорите што треба да ги следите за да ги креирате вашите украсени стаклени тегли со техниката на декупажа.

 1. Прво мораме одделете ги слоевите на салфетките, ќе го користиме последниот слој.
 2. Сега ќе направиме леплива смеса, ќе ни треба еден дел од водата за два дела на бел лепак. Можете да го направите тоа со око.
 3. Ние ја исекуваме хартијата во ленти или ако има цртежи, ги отсекуваме.
 4. Со четка ставаме малку лепак на хартијата и потоа го ставаме на стаклената тегла.
 5. Ние ја обложуваме целата тегла со ленти хартија, додека на целата површина нанесуваме бел лепак.
 6. Да се ​​заврши нанесуваме бел лепак на целата површина. Не грижете се ако хартијата раскине, можете да ставите уште едно парче одозгора.

Штом белиот лепак целосно се исуши, тоа ќе биде транспарентно. Доколку сакате да ја заштитите вашата стаклена тегла украсена со оваа едноставна и убава техника, само нанесете завршен слој од про clearирен лак. И воила, сега можете да ги поставите четките, обележувачите, иглите за плетење или што сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.