Како да обоите зеленчук за да си играте со деца

Упатство: Како да се обојат мешунките

Во ова упатство ќе ве научиме боја мешункиСо нив можеме да направиме разни активности, како што се правење слики или украсување празни контејнери, ако децата се постари од 3-4 години. За деца под 3-годишна возраст, сите овие активности се многу корисни за развојот на нивните фини моторни вештини.

За помали деца има многу активности што може да се направи, како што е играње по сортирање по бои или количини, пренесување на наут од еден во друг контејнер, правење туш наут (тие го сакаат тоа !!) или едноставно ставање во мал базен или пластична кутија за да добијат и играјте со наут по ваша слободна волја, следете го упатството и ќе знаете како да обоите мешунки.

Материјали

 •  Наут или други мешунки по ваш избор.
 •  Боење храна.
 •  Пластични кеси, (ги препорачувам големите поштенски кеси).
 •  Контејнер каде што можете да го ставите зеленчукот да се исуши.
 •  Кујна хартија, салфетки или весник.
 •  Контејнер за зеленчукот веќе обоен.

Постапка за боење на мешунките

Прво мора да одлучиме што вид мешунки сакаме да обоиме. Идеално, тие треба да бидат мешунки во светло обоени бои, со цел да се добие подобар конечен резултат.

Откако ги избравме мешунките (се одлучив за наут, бидејќи тоа беше она што го имавме дома), ги одделуваме количините што сакаме да ги обоиме. За подобро да уживате во различните игри или активности што можат да се направат со обоените мешунки, најдобро е изберете неколку различни бои. Откако ќе ги избереме боите и количините, ќе започнеме да обојуваме зеленчук, она што ќе го направиме е следново:

Бои потребни за боење мешунки

Во голема вреќа ставаме наут и додаваме боја, бојата мора да биде во паста, течност или гел, а се препорачува да биде храна од избегнуваме ризици од труење Кај мали деца, можеме да користиме и акрилни бои во силни бои, ако со сигурност знаеме дека не постои ризик од голтање од деца или луѓе кои ќе користат леблебија.

Откако ќе ги имаме леблебиите и бојата во вреќата, ја затвораме и продолжуваме да ја мешаме добро сè додека не видиме дека леблебиите се целосно обоени, можеме да ја отвориме вреќата и да додадеме повеќе боење доколку е потребно

Мешунките обоени во сина боја во процесот на боење

Кога ќе го завршиме овој чекор, треба да ги ставиме обоените леблебии да се исушат, во рамен сад ставаме абсорбента хартија и ги ставаме леблебиите да се исушат, можеме да ги ставиме во воздух или во близина на извор на топлина за да забрзајте го процесот на сушењеЛеблебиите ќе бидат суви кога ќе ги земеме меѓу рацете и кога ќе ги протриеме, тие не даваат боја или она што излегува е минимално.

Мешунките обоени во црвено и сино сушење

Откако ќе се исушат, можеме да ги искористиме играат или прават занаети. Обично траат неколку месеци, доколку не се навлажни и се чуваат на суво место, препорачливо е да користите сандак или сад со капак за подобро да ги зачувате.

И веќе знаете како да обоите мешунки, се надевам дека ви се допадна ова упатство и дека ќе го примените во пракса, бидејќи тоа е нешто многу лесно, ефтино и забавно да се направи.

Кажи ми што мислиш и дали си го сторил тоа !!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Каролина dijo

  Се чини многу оригинално и ефтино, ви благодарам многу што ќе го сторам тоа за моите деца.