Како да направите свој плиш од жаба

Мека играчка во форма на жаба: Во денешниот пост ви покажувам како да направите своја мека играчка за жаба. Тоа е полнета перница во форма на жаба, убав детал за малечката во куќата или да се породи на породување.

Материјали за кадифен:

 • Зелена ткаенина.
 • Ткаенина Вичи во зелена и бела боја.
 • Машина за шиење. (Може да го шиете и рачно со игла и конец).
 • Вата или полнење.
 • Маркер или молив.
 • Ножици
 • Пинови.

Процес:

 • Преклопете свртени на двете страни од десната страна и прицврстете ги со иглички. Исечете два правоаголници од филц дваесет и четири сантиметри ширина со 41 сантиметар должина.
 • Означете кривина од едната страна. Можете да си помогнете со чинија да ја направите најсовршената форма.

 • Исечете ја оваа форма, оставајќи сантиметар, за да можете да шиете подоцна.
 • Подгответе ги формите на очите, само овој пат направете две полукриви од околу шест сантиметри.

 • Направете нозе, за ова нацртав лист како образец и го префрлив на ткаенината. Исечете повторно оставајќи сантиметар околу контурата за да можете да шиете подоцна.
 • Сега само деталот на стомакот останува во карираната ткаенина. Исечете полукруг како во телото.

 • Означете неколку конци за да направите облик на очите. Направете го ова на две од парчињата.
 • Нанесете го другиот дел од парчето за очи свртено кон ткаенините и бод над закривениот дел.

 • Свртете ги двете парчиња и наполнете ги со вата. Резервирајте за да поставите подоцна.
 • Од друга страна, нанесете го парчето стомак, направете го тоа со минување на цик-цак со машината.

 • Зашијте го горниот бод по шемата на ногата. Пред да се свртите, направете неколку мали парчиња во аглите.
 • Обележете кривина со црвен конец за устата и зацврстете ги парчињата на окото во закривената површина што ќе служи како глава.

 • Поминете малку шевови и на овие парчиња и на оние делови од нозете за да бидат фиксирани.
 • Соочете се со другиот дел од телото, игла и шијте наоколу оставајќи простор од неколку сантиметри за да можете да се свртите.

Пополнете со вата до саканата дебелина и затворете ја празнината со скриен спој. И ќе го имате подготвено вашето плишано животно во форма на жаба.

Покрај тоа:

Ако сакате да направите друго плишано животно во форма на мачка, кликнете на фотографијата што ќе ве оставам чекор по чекор.

И, ако сакате да застанете покрај мојот блог, имате повеќе фотографии за тоа како да ги прилагодите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.